Kiekvienais metais balandžio 25 dieną minima Pasaulinė maliarijos diena. Net kelis metus iš eilės šios dienos šūkis buvo ,,Nulinė maliarija – nubrėžkite ribą prieš maliariją“, o šiais metais šūkis ,,Pasinaudokime naujovėmis, kad sumažintume maliarijos ligų naštą ir išgelbėtume gyvybes“.
Tikriausiai ne veltui pasirinktas šis šūkis, kadangi 2021 metais patvirtinta vienintelė vakcina, o tų pačių metų spalio mėnesį Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomendavo plataus spektro vakciną nuo maliarijos naudoti vaikams, gyvenantiems vietovėse, kur tikimybė užsikrėsti šia liga yra nuo vidutinės iki aukštos.
Maliarija yra rimta ir kartais mirtina liga, kurią sukelia parazitas, kuris dažniausiai užkrečia tam tikros rūšies uodus, kurie ligą perneša žmonėms. Žmonės, kurie suserga maliarija, paprastai labai karščiuoja, juos krečia drebulys ir kamuoja į gripą panašūs simptomai.
Europoje aštuntajame dešimtmetyje maliarija buvo išnaikinta purškiant insekticidais, vaistų terapijos ir aplinkos inžinerijos pagalba. Nuo tada ją į žemyną daugiausia atvežė tarptautiniai keliautojai ir imigrantai iš endeminių regionų. Tačiau pusė pasaulio žmonių vis dar kenčia nuo šios ligos. PSO duomenimis, 2019 metais bet 87 šalyse buvo užregistruota 229 milijonai maliarijos atvejų ir 409 tūkstančiai mirties atvejų. Labiausiai maliarija paplitusi Afrikos regione, kur užregistruojama apie 94% visų maliarijos atvejų ir mirčių visame pasaulyje. Svarbu žinoti, kad ši liga vis dar nėra eliminuota Lotynų Amerikoje, Azijoje.
Lietuvoje 2016-2020 metais buvo užregistruota 24 įvežtinės maliarijos atvejai ir du mirties nuo šios ligos atvejai. Dažniausiai į Lietuvą įvežama tropinė maliarija iš Afrikos šalių. Per 2016–2020 m. buvo užregistruoti 17 tropinės maliarijos atvejų.
Klimato kaita sudaro palankias sąlygas plisti maliarijai, taip pat didėjanti imigracija iš smarkiai maliarijos paveiktų regionų gali palengvinti infekcinių parazitų didėjimą Europoje. Nors šiuo metu Lietuvoje ar Šiaurės Europoje maliarijos atgimimas mažai tikėtinas, svarbu žinoti ir turėti supratimą apie maliariją ir vykdyti prevenciją keliaujant po vidutinės ir didesnės rizikos šalis.
Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC) nuolatos informuoja, kad ruošiantis keliauti į egzotines šalis reikėtų pasidomėti ar šalis nėra endeminė maliarijos atžvilgiu ir pasitarti su gydytoju dėl vaistų vartojimo. Svarbiausia maliarijos profilaktikos priemonė yra reguliarus antimaliarinių vaistų vartojimas ir apsauga nuo uodų įkandimų. Taip pat svarbu stebėti savijautą ir po kelionės, kadangi šios ligos inkubacinis periodas nuo vienos iki kelių savaičių, todėl atsiradus karščiavimui būtina paminėti gydytojui, kokiose šalyse keliavote.
Parengė Rima Proscevičiūtė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą