Lapkričio 8-oji paskelbta Europos sveikos mitybos diena. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo maitinimosi, todėl šią dieną Europos šalyse siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į sveikatai palankaus maitinimosi svarbą bei mitybos specialistų rekomendacijas.
Sveika mityba priklauso nuo to, ar žmogus suvartoja jam būtinų maisto medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, skaidulinių, mineralinių ir kt.) tinkamą kiekį. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – viršsvoris, nutukimas arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija.
Lietuvoje atliktų gyventojų faktiškos mitybos tyrimų duomenys rodo, kad gyventojai vartoja per daug sočiųjų riebalų, paprastųjų angliavandenių, druskos ir per mažai skaidulinių medžiagų, o tai skatina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, vėžiu, nutukimu, 2-ojo tipo cukriniu diabetu. Įrodyta, kad reguliarus daržovių ir vaisių, augalinių aliejų, žuvies vartojimas šių ligų riziką mažina, o daug riebalų, ypač sočiųjų turinčių gyvūninių produktų vartojimas – didina.
Europos sveikos mitybos dienos proga norime Jums priminti sveikos mitybos principus:
- Rekomenduojama valgyti kuo įvairesnį maistą, kadangi su maistu būtina gauti apie 40 skirtingų maisto medžiagų ir nei vienas maisto produktas neturi absoliučiai visų mūsų organizmui reikalingų maisto medžiagų.
- Venkite užkandžių ir greito maisto.
- Rinkitės liesą mėsą ir liesos mėsos produktus. Ribokite perdirbtos mėsos ir raudonos mėsos kiekį.
- Vartokite kuo daugiau šviežių maisto produktų.
- Valgykite kuo daugiau daržovių, vaisių ir grūdinių produktų ( rekomenduojama suvartoti bent 400 g daržovių per dieną).
- Atkreipkite dėmesį į maisto produktų etiketes: rinkitės produktus pažymėtus “rakto skylutės” simboliu ir venkite produktų, kurių sudėtyje yra dideli kiekiai konservantų, dažiklių, saldiklių.
- Svarbu saikingumas – nepersivalgykite, bet ir nebadaukite.
- Saikingai vartokite cukrų, druską.
- Venkite kavos ir alkoholio.
- Gerkite pakankamai skysčių ir vandens (rekomenduojamas kiekis 1,5-2 litrai per dieną).
Parengė pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Neringa Somaitė