Gegužės 10 diena minima kaip judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną dar 2000 metais inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir jau 18 metų visame pasaulyje organizuojami šiai dienai skirti renginiai. Pagrindinis judėjimo sveikatos labui dienos minėjimo tikslas yra propoguoti ir paskatinti įvairų fizinį aktyvumą.
Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad asmens sveikata 50 proc. priklauso nuo gyvensenos ir pasirinkto gyvenimo būdo. Pats paprasčiausias, visiems, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, fizinio pasirengimo ir pajėgumo, tinkamas judėjimas sveikatos labui yra vaikščiojimas. Mažiausiai per dieną rekomenduojama nueiti 10 000 žingsnių (t.y. apie 8 kilometrus). Reguliarus vaikščiojimas ar kita fizinio aktyvumo rūšis daro teigiamą įtaką sveikatai: gerėja širdies ir kraujagyslių sistemos darbas, stiprėja imunitetas, gerėja nuotaika, mažėja streso lygis, gerėja miegas bei sumažėja tikimybė sirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis.
Siekiant fizinio aktyvumo rekomendacijų svarbu neprarasti motyvacijos arba sugebėti ją susigrąžinti. Tad dalinamės su Jumis 5 praktiniais patarimais kaip tai padaryti:
- Būkite ne vienas
Siekiant tikslo, svarbu, jausti palaikymą, o kartais ir postūmį judėti pirmyn. Svarbu būti ne vienam. Fizinio aktyvumo veiklomis rekomenduojama užsiimti keliese: su savo šeimos nariais, draugais, bendraminčiais. Norite vaikščioti ryte ar per pietų pertrauką? Pasikvieskite draugą ar kolegą. Taip būsite įsipareigoję tai atlikti, nebus jokių pasiteisinimų, o be to bus smagiau.
- Naudokite išmaniąsias technologijas
Išmaniosios technologijos tikrai gali paskatinti ir motyvuoti. Norint skaičiuoti žingsnius ar stebėti savo aktyvumą – puikiai tinka išmanieji laikrodžiais ir apyrankės. Šių technologijų naudojimas nėra sudėtingas, tereikia nustatyti norimą pasiekti tikslą, o laikrodis ar apyrankė dienos eigoje jus motyvuos įvairias užrašais, pasirodančiais ekrane, ar apdovanodami sveikinimais pasiekus nustatytą žingsnių ar judėjimo ribą. Taip pat yra daugybė įvairių mobiliųjų progrmėlių susijusiu su fiziniu aktyvumu, kurios suskamba jūsų nustaytu laiku bei informuoja, kad laikas pajudėti.
- Išsikelkite tikslą
Išsikelkite sau konkretų tikslą bei jį užsirašykite puikiai jums matomoje vietoje. Aiškus ir dažnai matomas tikslas leis susikoncentruoti ir nepalūžti. Tačiau svarbu, kad tikslas būtų realus ir įgyvendinamas (tai gali būti ir keli maži tikslai vedantys prie pagrindinio tikslo). Kalbant apie rekomenduojamus 10 tūkstančių žingsnių – siekite šio tikslo po truputi, pirmą dieną užsibrėžkite nueiti pusę rekomenduojamos ribos, kitą dieną 1000 žingsnių daugiau ir taip palaipsniui judėkite pagrindinio tikslo link.
- Įteikite prizą ir pailsėkite
Sugalvokite prizą ar dovaną, kurios labai norite, tačiau apsibrėžkite kokį tikslą turite pasiekti, o jo pasiekus – galėtumėte apdovanoti save, nes jūs to nusipelnėte. Jeigu visą savaitę kasdien nueisite ne mažiau nei 10 000 žingsnių, dovana – nauja sporto apranga, ar nauji bėgimo bateliai, kurie paskatins naujų tikslų siekimui. Svarbu nepatirti demotyvacijos. Kai jaučiatės pavargęs – pailsėkite, nenorite vaikščioti – ieškokite kitos fizinio aktyvumo formos.
- Stebėkite ir užsirašykite
Pakeitus kokį nors gyvensenos aspektą, stebėkite kaip keičiasi jūsų savijauta ir tai užsirašykite. Pasižymėkite ką pakeitėte ir kokius, teigiamus ar neigiamus, pokyčius matote bei jaučiate. Taip galėsite išsiaiškinti, kas tinka būtent Jūsų kūnui, kokios veiklos jūsų kūnui teikia malonumą ir suteikia energijos, o kokios ne. Tokie užrašai puikiai tiks motyvuoti save, kada kils abejonių: perskaičius, kad praeitą kartą po pasivaikščiojimo Jūs buvote geresnės nuotaikos, darbe sekėsi puikiai ir jautėtės produktyvūs, o miegas buvo kokybiškas – motyvacija grįš akimirksniu.
Judėkite ir būkite sveiki !
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Julija Kleivaitė