Kasmet pasaulyje nuskęsta apie 236 000 žmonių, todėl skendimas tampa pagrindine visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje. Skendimas yra viena iš pagrindinių 1–24 metų vaikų ir jaunuolių nelaimingų atsitikimų mirties priežasčių visame pasaulyje. Tai būtų trečia pagal dažnumą netyčinių mirčių dėl sužalojimų priežastis, kuri sudaro 7 % visų su traumomis susijusių mirčių. Todėl Pasaulinė skendimo prevencijos diena, paskelbta 2021 m. Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos, kasmet minima liepos 25 d.
Pasaulinė mirties nuo skendimo našta jaučiama visome pasaulio regionuose, tačiau:
- daugiau nei 90 % mirčių nuo skendimo įvyksta mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, o vaikams iki penkerių metų yra didžiausia rizika.
- daugiau nei pusė pasaulio skęstančiųjų įvyksta Vakarų Ramiojo vandenyno regione ir Pietryčių Azijos regione;
- mirčių nuo skendimo rodikliai yra didžiausi Vakarų Ramiojo vandenyno regione ir yra 27–32 kartus didesni nei atitinkamai Jungtinėje Karalystėje arba Vokietijoje.
Šios mirtys dažnai siejamos su kasdiene įprasta veikla, tokia kaip maudymasis, vandens semimas buitiniam naudojimui, kelionės vandeniu laivais ar keltais ir žvejyba. Sezoninių ar ekstremalių oro reiškinių, įskaitant musonus, poveikis taip pat yra dažna skendimo priežastis. Daugumos šių mirčių galima išvengti taikant įrodymais pagrįstus didelių ekonominių investicijų nereikalaujančius sprendimus, pavyzdžiui:
- įrengti barjerus, kontroliuojančius prieigą prie vandens
- plaukimo, saugaus vandens ir saugaus gelbėjimo įgūdžių mokymas
- visuomenės mokymas saugiai gelbėti ir gaivinti
- saugaus plaukiojimo valtimis, laivybos ir keltų taisyklių nustatymas ir vykdymas
- potvynių rizikos valdymo tobulinimas
- saugaus elgesio prie vandens ir vandenyje mokymas
Šiais metais PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) kviečia jus padaryti bent vieną dalyką, kad išgelbėtumėte gyvybes, pavyzdžiui priminti nors vienam žmogui kaip saugiai elgtis prie vandens, neleisti draugo vykti maudytis vienam ir panašiai.
Socialinėje žiniasklaidoje PSO rekomenduoja naudoti grotažymę #DrowningPrevention, įskaitant Pasaulinę #DowningPrevention dieną.
Visos suinteresuotosios šalys – vyriausybės, JT agentūros, pilietinės visuomenės organizacijos, privatus sektorius, akademinė bendruomenė ir asmenys – kviečiami paminėti Pasaulinę skendimo prevencijos dieną, pabrėžiant būtinybę imtis skubių, koordinuotų ir daugiasektorių veiksmų, susijusių su patikrintomis priemonėmis.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba organizuoja renginius Kėdainių rajono gyventojams prie vandens telkinių skirtus skatinti atsakingą ir saugų elgesį prie vandens ir vandenyje.
Jau ne vienerius metus vykdoma bendra veikla skatina visuomenės sąmoningumą ir suteikia galimybę prisiminti ir išmokti pirmosios pagalbos teikimo pagrindus, pasikartoti esmines saugaus elgesio vasaros metu taisykles taip pat suteikia galimybę sužinoti kaip vykdomi gelbėjimo darbai.
Visuomenės sveikatos specialistų ir ugniagesių-gelbėtojų bendradarbiauvimas svarbus aspektas vykdant prevencinę veiklą.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė pagal JT duomenis
Akimirkos iš renginių: