Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva nuo 1950 m. balandžio 7-oji diena yra minima Pasaulio sveikatos diena. Pasaulio sveikatos organizacija 1948 m. sveikatos sąvoka apibrėžia: „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalės nebuvimas.“ Taip pat pabrėžia, kad sveikata yra ne gyvenimas be ligų, bet būklė, suteikianti galimybę kasdien patenkinti asmens būties ir laisvalaikio reikmes. O biomedicininis sveikatos apibūdinimas: „Sveikata – organizmo būklė, kai jis funkcionuoja optimaliai be akivaizdžių, ligos požymių“.
Šiemet PSO Pasaulinės sveikatos dienos šūkis “Kurkite teisingesnį, sveikesnį pasaulį visiems”. Pastaraisiais metais Vakarų šalys patyrė spartų ekonomikos augimą, migraciją ir urbanizaciją. Tačiau ne visiems tai sudarė geresnio gyvenimo galimybes. COVID-19 pandemija sumažino pastarojo meto sveikatos laimėjimus, paskatino daugiau žmonių skursti ir nesaugiai maitintis bei padidino lyčių, socialinę ir sveikatos nelygybę.
Šią Pasaulinę sveikatos dieną PSO ragina imtis veiksmų, kad būtų panaikinta sveikatos nelygybė, kaip dalį metų trunkančios pasaulinės kampanijos, kuria siekiama suburti žmones kurti teisingesnį ir sveikesnį pasaulį. Kampanija pabrėžia PSO konstitucinį principą, kad „aukščiausio pasiekiamo sveikatos lygio naudojimas yra viena iš pagrindinių kiekvieno žmogaus teisių, neskiriant rasės, religijos, politinių įsitikinimų, ekonominių ar socialinių sąlygų“.
Pasaulyje vis dar daug nelygybės. Vietose, kuriose gyvename, dirbame ir žaidžiame vieni klesti, o kai kuriems gali apsunkinti viso sveikatos potencialo išnaudojimą. Nelygybė sveikatos srityje yra ne tik neteisinga ir nesąžininga, bet ir kelia grėsmę iki šiol padarytai pažangai ir gali didinti, o ne mažinti spragas.
Tačiau sveikatos nelygybės galima išvengti taikant strategijas, kurios didesnį dėmesį skirtų labiausiai pažeidžiamoms ir atskirtoms grupėms. COVID-19 smarkiai paveikė visas šalis, tačiau didžiausias viruso poveikis toms bendruomenėms, kurios jau buvo pažeidžiamos ir yra labiau veikiamos šios ligos. Tokios šalys rečiau turi galimybę naudotis kokybiškomis sveikatos priežiūros paslaugomis ir patiria daugiau neigiamų padarinių, įgyvendinant priemones, kuriomis siekiama sustabdyti pandemiją.
PSO ragina pasaulio lyderius užtikrinti, kad bendruomenės turėtų palankias sveikatai gyvenimo ir darbo sąlygas. Kartu ragina stebėti sveikatos skirtumus ir užtikrinti, kad visi žmonės galėtų naudotis kokybiškomis sveikatos paslaugomis, atsižvelgiant į jų poreikius ir vertybes.
Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos informaciją.