Atėjus vasarai vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje, sodybose, prie vandens telkinių. Poilsį gamtoje neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai, uodai, bitės, vapsvos ir kt. Dažnai žmones sugelia uodai ir mašalai (kraujasiurbiai vabzdžiai). Žmonės į gydymo įstaigas kreipiasi dėl vapsvų, širšių, bičių ar mašalų įgėlimų. Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, vabzdžių įgėlimai gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba. Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginė reakcija, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Įgėlus į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti.
Nealergiškiems žmonėms pavieniai bičių ar vapsvų įgėlimai nėra pavojingi, tik skausmingi, vietiškai dirginantys. Esant daugybiniams įgėlimams reikėtų kreiptis į medikus. Įgėlus daugiau kaip 100 bičių būdinga sisteminė organizmo reakcija, kuri pasireiškia viduriavimu, pykinimu, raumenų, sąnarių skausmais, sąmonės sutrikimu ir net gali baigtis mirtimi. Alergiškiems žmonėms pavojingas ir vienos bitės įgėlimas, kuris gali sukelti anafilaksines reakcijas ir mirtį. Deja tai, kad yra alergiškas, žmogus dažniausiai, sužino tik įgėlus vabzdžiui. Gali atsirasti viso kūno odos bėrimas, tinimas, dusulio priepuolis, kristi kraujospūdis, vystytis anafilaksinis šokas. Ir jei žmogus alergiškas, kiekvienas pakartotinis
įgėlimas gali sukelti vis stipresnę reakciją. Bičių ar vapsvų nuodams jautrus žmogus visada turi nešiotis gydytojo paskirtus vaistus. Kūdikiams ir mažiems vaikams tokie įgėlimai yra itin pavojingi. Vabzdžių nuodai vaikams veikia kaip stiprus alergenas. Kai su juo susiduriama pirmą kartą, dažniausiai kyla vietinės odos reakcijos, pasireiškiančios didesniu patinimu, skausmu ir niežuliu įkandimo vietoje. Jeigu vaikas stipriai
kasosi pažeistą odos plotą, gali išsivystyti antrinės odos infekcijos. Vaikui augant, reakcijos į įgėlimą silpnėja, žinoma, jeigu vaikui neišsivysto tikroji alerginė reakcija į bičių ir kitų vabzdžių įgėlimus. Greitos tėvų reakcijos ir itin skubios pagalbos vaikui reikia, jeigu bitė ar kitas vabzdys įgėlė į burnos, kaklo, galvos sritį. Taip pat kyla didesnis pavojus, jeigu mažylį užpuola ir sugelia daugiau nei vienas vabzdys – tuomet į organizmą patenka daugiau nuodų ir reakcijos gali būti stipresnės.
KĄ DARYTI ĮGĖLUS VABZDŽIUI?
Stebėti savijautą, nekomplikuotais atvejais galima gydytis namuose. Vaistinėse galima rasti priemonių, kurios tinka ir kūdikiams nuo pat gimimo. Tai priemonės, turinčios arbatmedžio ar levandų eterinių aliejų. Kiek didesniems vaikučiams, nuo 2 metų, padės tepaliukas, sudėtyje turintis
kamparo, pipirmėčių, eukaliptų eterinių aliejų, mentolio. Priklausomai nuo organizmo reakcijos bei savijautos galima vartoti priešalerginius ir priešuždegiminius vaistus (tabletes ar tepalus). Jei įgėlė bitė, reikia nesuspaudžiant nuodų maišelio pašalinti geluonį. Tą galima padaryti
net ir peilio galu, atsargiai nubraukiant geluonį į šoną. Vapsvos gėluonies nepalieka.
Tinimą ir skausmą mažina įgeltos vietos šaldymas, tam galima panaudoti ledą arba šaldytus produktus, susuktus į rankšluostį.
Patinusią galūnę, esant galimybei, rekomenduojama laikyti pakeltą, nuimti žiedus, papuošalus.
Pajutus silpnumą, pasunkėjus kvėpavimui, dūstant ar įgėlus burnos srityje, į liežuvį – skubiai kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą.
KAIP APSISAUGOTI?
Siekiant išvengti vapsvų, širšių ir bičių, gamtoje nepatartina kvėpintis stiprų, ypač gėlių kvapą skleidžiančiais kvepalais.
Gėrimus gerkite tik iš tokios taros, kad matytumėte, jog į gėrimą nepateko vabzdys, nes nepastebėję galite jį praryti.
Venkite valgyti atvirose vietovėse, ypač vaisius, ledus – jie privilioja vabzdžius.
Nerekomenduojama vaikščioti basomis po žydinčias pievas. Labai daug vapsvų būna po vaismedžiais ant žemės nukritusiuose vaisiuose – juos reikėtų rinkti atsargiai.
Venkite gausiai žydinčių gėlynų, medžių ir krūmų. Neikite prie avilių, vapsvų ar širšių lizdų.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Virginija Juozapaitytė
Paruošta pagal www.apsinuodijau.lt