Šiltuoju metų laiku daugelis iš mūsų mėgsta atsivėsinti vandens telkiniuose: tvenkiniuose, jūroje, upėse ar ežeruose. Tai gali būti smagus ir saugus pomėgis vasarą, jeigu laikomasi paprastų saugumo rekomendacijų ir maudomasi tinkamose vietose, kuriose budi gelbėtojai. Tačiau nepriklausomai kokie atsargūs esame gali ištikti įvairūs sveikatos sutrikimai bet kokiame vandens telkinyje ir atsirasti rizika nuskęsti. O susiklosčius nepalankioms aplinkybėms, skęsta ne tik nemokantys plaukti, bet ir puikūs plaukikai.
REKOMENDACIJOS IŠVENGTI NELAIMĖS PRIE VANDENS:
- Neikite maudytis vienas, tai svarbu tiek vaikams, tiek suaugusiems.
- Nesimaudykite jei esate apsvaigęs.
- Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį, tai gali būti tiltas, status krantas, molo kraštas ir pan.
- Nesistumdykite vandenyje, nenardinkite vieni kitų žaisdami, įgriuvus netikėtai, nepasiruošus į vandenį, įkvepiama vandens, prarandama orientacija.
- Nesimaudykite už gylį ribojančių plūdurų, net ir puikūs plaukikai kartais sunkiai įvertina savo jėgas, todėl dažnai nuplaukia per toli, vaikams taip pat sunkiau įvertinti savo galimybes.
- Jei pajaučiate bent menkiausius nuovargio požymius, reikia nedelsiant plaukti į krantą.
- Jei nemokate plauk neikite į vandenį giliau kaip iki krūtinės. Rekomenduojame lankyti plaukimo pamokas, kad jaustumėtės geriau vandens telkiniuose.
- Nešokite į vandenį nežinomoje vietoje, daugeliui įšokti į vandenį nuo stataus kranto ar nuo tiltelio yra didžiausia pramoga. Bet tai yra rizikinga ir padidina traumų riziką, prieš nerdami svarbu gerai apžiūrėti krantą ir dugną.
- Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ir kitų priemonių, tai ypatingai svarbu tuo atveju jei nemokate plaukti.
- Išlipkite iš vandens kai pasidaro šalta, vandens temperatūra net ir šilčiausią dieną yra gerokai žemesnė nei mūsų kūno temperatūra, todėl itin lengva peršalti, o sumažėjus kūno temperatūrai iki kritinės ribos, prasideda hipotermija.
SAUGUS PLAUKIMAS VALTIMI (baidare, plaustu ir pan.)
Savo saugumui užtikrinti gelbėjimosi liemenę turi vilkėti kiekvienas, esantis valtyje. Be to, kiekvienoje valtyje (didesnėje) turi būti gelbėjimo ratas. Suaugusieji, plukdantys valtimi vaikus, yra už juos atsakingi, todėl svarbu, kad patys mokėtu plaukti bei naudotis valtimi. Reikia laikytis elgesio taisyklių, neišdykauti, nesistumdyti, nesisupti. Valtyje sėdėti ramia, vaikščioti po valtį, keistis vietomis, stovėti yra pavojinga, nes galima įsiūbuoti valtį ir ji apvirs.
KĄ DARYTI SKENDIMO ATVEJU
Jeigu pradėjote skęsti, įkvėpkite kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis. Jei esate netoli kranto – šaukitės pagalbos.
Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112. Esant reikalui suteiite pirmąją pagalbą kol atvyks greitoji medicinos pagalba.
Parengė Kėdainių visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė