Pasilepinkite sveiku desertu, kurį siūlome jums pasigaminti.
Šalims imantis griežtesnių priemonių siekiant užkirsti kelią COVID-19 plitimui, karantinas ir darbas nuotoliniu būdu gali paveikti įprastą mūsų gyvenimo būdą. Tinkama mityba yra nepaprastai svarbi mūsų sveikatai, ypač tais atvejais, kai imuninei sistemai gali tekti kovoti su virusais. Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, išskiriami svarbiausi aspektai, ką mums visiems reikėtų žinoti ir nepamiršti šiuo karantino metu, taip pat ir po šventiniu laikotarpiu, norint išlikti sveikiems ir aktyviems.
Pirkinių planas
Neikite į maisto parduotuvę be iš anksto paruošto pirkinių plano. Įvertinkite tai, ką jau turite namuose, ir suplanuokite ką gaminsite ir valgysite kiekvieną savaitės dieną. Jums gali kilti poreikis pirkti didelius maisto kiekius, tačiau būtinai apsvarstykite ir panaudokite tai, kas jau yra jūsų šaldytuve, sandėliuke, taip pat maisto produktus, kurių galiojimo laikas yra trumpesnis. Tokiu būdu ne tik sutaupysite, bet ir išvengsite maisto švaistymo.
Strategiškai naudokite maisto produktus – pirmenybę teikite šviežiems, greitai gendantiems produktams
Gamindami naudokite šviežius produktus ir kurių galiojimo laikas yra trumpesnis. Šaldyti vaisiai ir daržovės taip pat gali būti puiki alternatyva gaminant sveiką patiekalą. Šaldytų maisto produktų maistinių medžiagų savybės dažniausiai mažai kuo skiriasi nuo šviežių maisto produktų. Norėdami išvengti maisto švaistymo, galite apsvarstyti galimybę užšaldyti likusius maisto produktus.
Atraskite malonumą gaminti namuose
Dabar, kai leidžiate daugiau laiko namuose, turite galimybę pasigaminti tuos patiekalus, kuriems anksčiau laiko nerasdavote. Daugybę sveikų ir skanių receptų galite rasti internete. Pasinaudokite laisvai prieinama informacija ir nebijokite eksperimentuoti su ingredientais ir skoniais, tačiau taip pat ir nepamirškite taikyti sveikos mitybos principų.
Atkreipkite dėmesį į porcijų dydį
Gali būti sunku tinkamai nustatyti porcijų dydį, ypač gaminant maistą namuose. O per didelės porcijos – tiesus kelias į persivalgymą ir blogą savijautą. Atsiminkite, jei pavalgę jūs jaučiatės apsunkę ir neturite energijos – tai reiškia, kad arba buvo jums per didelė porcija, arba neteisingas valgymo pasirinkimas. Tinkamą porcijos dydį pasirinkite taip, kaip jaučiatės po valgymo geriausiai. Pavalgę jūs netrite jaustis apsunkę, mieguisti.
Laikykitės higienos reikalavimų gaminant
Ruošiant maistą sau ir kitiems svarbu laikytis geros maisto higienos praktikos, kad būtų išvengta maisto užteršimo ir per maistą plintančių ligų. Pagrindiniai geros maisto higienos principai yra šie: 1. Laikykitės rankų, indų ir naudojamų produktų higienos; 2. Atskirkite žalią ir virtą maistą, ypač žalią mėsą ir šviežius produktus; 3. Maistą laikykite saugioje, žemesnėje nei 5 ° C arba aukštesnėje kaip 60 ° C temperatūroje.
Sumažinkite suvartojamos druskos kiekį
Šiuo laikotarpiu gali padidėti suvartojimas konservuotų, šaldytų ar perdirbtų maisto produktų. Šiuose maisto produktuose yra daug druskos. PSO rekomenduoja suvartoti mažiau nei 5 g druskos per dieną.
Todėl pirmenybę teikite maisto produktams, kuriuose yra sumažintos druskos kiekis arba jos visai nėra. Taip pat galite apsvarstyti galimybę plauti konservuotus maisto produktus, pavyzdžiui, daržoves ir
pupeles, kad pašalintumėte natrio perteklių, taip sumažindami suvartojamos druskos kiekį. Atminkite, kad marinuoti maisto produktai dažnai turi daug natrio. Daugelyje šalių 50–75% suvartojamos druskos
gaunama iš maisto, kurį valgome, o ne druskos, kurios mes pridedame. Atsižvelgiant į tai, kad galbūt jau vartojate pakankamai druskos, kepdami ir valgydami prie stalo venkite papildomai sūdyti. Eksperimentuokite su šviežiomis ar džiovintomis žolelėmis ir prieskoniais, norėdami paįvairinti patiekalo skonį.
Atkreipkite dėmesį į suvartojamą cukraus kiekį
PSO nerekomenduoja suvartoti daugiau nei 6 šaukštelius cukraus (įskaitant ir jau pagamintuose produktuose esantį cukrų). Pirkdami maisto produktus skaitykite etiketes ir atkreipkite dėmesį, kiek yra pridėtinio cukraus produkto 100 g. Nerekomenduojama pirkti tų maisto produktų, kurių etiketėse nurodyta daugiau nei 5 g. pridėtinio cukraus. Jei norite ko nors saldaus – švieži vaisiai visada turėtų būti prioritetas, taip pat šaldyti ir džiovinti vaisiai. Kai pasirenkate kitus deserto variantus, įsitikinkite, kad
juose yra mažai cukraus ir kad jie bus vartojami mažomis porcijomis. Atkreipkite dėmesį ir į mažai riebalų turinčius produktus, nes juose dažnai yra daug cukraus, kaip liesuose pieno produktuose.
Atkreipkite dėmesį į suvartojamų riebalų kiekį
Bendras suvartojamų riebalų kiekis turėtų būti mažesnis kaip 30% visos suvartojamos dienos energijos, iš kurių ne daugiau kaip 10% turėtų sudaryti sočiųjų riebalų kiekis. Rinkitės maisto gaminimo būdus, kurių
gamybai riekia mažiau riebalų arba jų nereikia, galite virti garuose, troškinti, kepti orkaitėje. Rinkitės tuos maisto produktus, kuriuose yra sveikų nesočiųjų riebalų: žuvis, avokadai ir riešutai. Stenkitės kiek
įmanoma mažiau vartoti tokius produktus kaip: raudona ir riebi mėsa, riebūs pieno produktai, palmių aliejaus, kokosų aliejaus, kiaulių taukai – juose yra didelis kiekis sočiųjų riebalų, kurie turi didelės reikšmės lėtinių ligų atsiradimui, kaip širdies kraujagyslių ligos, II tipo cukrinis diabetas.
Kiek įmanoma venkite transriebalų. Šie riebalai yra patys pavojingiausi mūsų sveikatai. Skaitykite produktų etiketes, taip įsitikinsite ar hidrinti aliejai nėra tarp išvardintų ingredientų. Jei maisto produktų etikečių nėra, venkite maisto produktų, kuriuose paprastai yra transriebalų, pavyzdžiui, perdirbtų ir keptų maisto produktų, tokių kaip spurgos ir kepiniai, įskaitant sausainius, pyragus, šaldytas picas, sausainius, krekerius ir margariną. Jei kyla abejonių, geriau rinktis mažai perdirbtus maisto produktus arba gaminkite namuose.
Vartokite daugiau skaidulų turintį maistą
Siekdami užtikrinti pakankamą skaidulų suvartojimą, stenkitės, kad į visus valgymus būtų įtrauktos daržovės ir vaisiai, ankštiniai ir sveiki grūdai t.y.: pilno grūdo kruopos, pilno grūdo (tamsūs) makaronai ir rudieji ryžiai, kinva ir viso grūdo duona. Norime priminti, kad balti makaronai, paprasti ryžiai, balta duona – šiuose produktuose yra rafinuoti grūdai, tai paprastieji angliavandeniai ir jie nėra naudingi mūsų sveikatai.
Aprūpinkite organizmą pakankamu kiekiu vandens
Mūsų organizmui būtinas vanduo, todėl labai svarbu išgerti mažiausiai 6 vandens stiklines į dieną. Vanduo iš čiaupo yra sveikiausias ir pigiausias gėrimas, taip pat jis yra ir saugus vartoti. Gerkite vandenį vietoj cukraus saldintų gėrimų – tai paprastas būdas apriboti suvartojamo cukraus kiekį ir kalorijų perteklių. Norint pagerinti jo skonį, galima dėti šviežių ar šaldytų vaisių, pavyzdžiui, uogų ar citrusinių vaisių skiltelių, taip pat agurkų ar žolelių, pavyzdžiui, mėtų, levandų ar rozmarinų. Nepiktnaudžiaukite
suvartojamais kavos, stiprios arbatos, gaiviaisiais ar energetiniais gėrimų kiekiais. Šie gėrimai šalina skysčius iš organizmo, taip sukeldami dehidrataciją – skysčių trūkumą organizme.
Mažinkite suvartojamo alkoholio kiekį
Alkoholis yra ne tik mintis keičianti ir priklausomybę sukelianti medžiaga, kenksminga bet kokio vartojimo lygmeniu, bet ir silpnina imuninę sistemą. Taigi alkoholio vartojimas ir ypač didelis alkoholio vartojimas kenkia jūsų organizmo galimybėms įveikti infekcines ligas, įskaitant COVID-19.
Valgykite kartu su šeima
Socialinė atskirtis, susijusi su COVID-19 protrūkiu, reiškia, kad daugelis šeimų praleidžia daugiau laiko namuose, o tai suteikia galimybę valgyti kartu. Išlaikykite valgymo rutiną – valgykite tomis pačiomis valandomis, neužkandžiaukite, laikykitės valgymo etiketo taisyklių, valgykite prie stalo, neužsiimkite jokia kita veikla, susikoncentruokite į maistą.
Norint užtikrinti optimalią sveikatą, taip pat labai svarbu išlikti fiziškai aktyviems. Pasivaikščiokite, bėgiokite, užsiimkite namų tvarkymu.
Laikydamiesi šių paprastų sveikos mitybos principų tapsite žvalesni, aktyvesni ir žinoma sveikesni, o tai garantuos gerą nuotaiką jums, bei visiems šeimos nariams.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Agnė Venckutė