Gegužės 6 dieną minima Tarptautinė diena be dietų. Šią dieną visame pasaulyje skatinama atkreipti visuomenės, ypač jaunimo, dėmesį į psichologines problemas dėl svorio. Ši diena skirta susimąstyti ir suprasti dietų problematiką, tykančius pavojus bei pakeisti jas kasdieniais sveikos mitybos įpročiais.
Šiuolaikinėje visuomenėje itin daug dėmesio skiriami išvaizdai ir kūno vaizdui, to pasekoje daugelis žmonių laikosi dietos, sportuoja, badauja ar net vartoja įvairius kūno svorį mažinančius preparatus. Perdėtas kūno svorio kotroliavimas gali iššaukti valgymo sutrikimus: nervinė bulimija, nervinė anoreksija ir persivalgymas.
- Nervinė anoreksija – tai sutrikimas, kai žmogus sąmoningai mažina kūno svorį (badaudauja, intensyviai sportuoja, vartoja apetitą slopinančius preparatus ir kt.). Žmogų kankina baimė sustorėti ar priaugti svorio, kūno svoris staiga mažėja, pačiam žmogui atrodo, kad jis pernelyg storas, išsekęs kūnas ir sutrikęs jo vaizdas tai ženklai, kad reikia rimtos pagalbos.
- Nervinė bulimija. Jai būdingas nusivylimas savo kūnu, todėl žmogus ima jį keisti. Iš siaubo, kad palūžo ir prisivalgė, arba iš nerimo, kad gali priaugti svorio, jis griebiasi kraštutinių būdų, pavyzdžiui, vemia, badauja, vartoja vidurius laisvinančius vaistus, laikosi itin griežtos dietos, lankosi sporto klube. Treniruotės jam tampa ne pomėgiu, o sunkiu darbu. Norėdamas užmiršti kaltės jausmą ar nusivylimą savimi, jis pasirenka pernelyg didelį fizinį krūvį. Po alinančių treniruočių savijauta nepagerėja – ir toliau kamuoja nerimas, milžiniškas alkis. Neretai šie pojūčiai vėl „nuraminami“ maistu.
- Persivalgymas, susijęs su psichologiniais veiksniais. Konfliktai darbe, žlugusi karjera, nesutarimai šeimoje, skyrybos, nusivylimas vaikais gali išprovokuoti tiek badavimą, tiek persivalgymą. Yra žmonių, kurie persivalgo iš liūdesio, patyrę stiprų sukrėtimą, stresą, artimojo netektį, kiti iš pykčio, taip pat iš džiugesio – taip žmogus apdovanoja save. Šį valgymo sutrikimą galima atpažinti, kai žmogus valgo itin didelį maisto kiekį, daro tai pasislėpęs nuo kitų, nebejaučia saiko, valgo net nejausdamas alkio ir kt.
Valgymo sutrikimai yra pavojingi gyvybei. Organizme ima lėtėti medžiagų apykaita, mažėja kūno temperatūra, šala galūnės. Dėl prastos mitybos atsiranda mažakraujystė, pakinta kraujo klampumas, retėja pulsas, mažėja kraujospūdis. Pablogėja protinė veikla, nes būna sunku susikaupti, įsiminti. Organizmui pritrūkus svarbių mineralų, gali sutrikti širdies ritmas, padidėti staigios mirties rizika. Nervinė bulimija gali pažeisti dantų emalį, ilgainiui sukelti stemplės uždegimą, seilių liaukų pabrinkimą skruostų srityje. Nervinė anoreksija turi įtakos svarbiausių organų, ypač smegenų veiklai, širdies ir inkstų būklės blogėjimui. Taip pat gali įtakoti nepastovų širdies ritmą, žemą kraujo spaudimą, sulėtėjusį pulsą ir kvėpavimą, jautrumą šalčiui, kaulų retėjimą. Persivalgymas gali lemti širdies ligos net jauname amžiuje atsiradimą, aukštą kraujo spaudimą, padidėjųsi cholesterolio kiekį kraujyje ar antrojo tipo diabeto atsiradimą.
Norint sumažinti valgymo sutrikimo atsiradimo tikimybę, rekomenduojama vadovautis sveikos mitybos principais.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Julija Kleivaitė