Paskutinį šių metų mėnesį Kėdainių rajono ugdymo įstaigose vyko didelis kiekis renginių skirtų sveikatos stiprinimui ir palankių sveikatai įgūdžių formavimui.
Gruodžio 1-ąją dieną minima pasaulinė AIDS diena nuo 1988 metų. Šios dienos tikslas – propaguoti brandesnį visuomenės, politikų bei žiniasklaidos požiūrį į ŽIV/AIDS ligą ir ligonius bei siekti: nulio naujų ŽIV užsikrėtimų, nulio diskriminacijos, nulio naujų mirčių nuo AIDS. Minint pasaulinę AIDS dieną dalyje rajono mokyklų vyko renginiai.
Šėtos gimnazijos IIa ir IIb klasės mokiniai dalyvavo pamokoje- protmūšyje skirtame AIDS dienai paminėti, kurią organizavo Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.
Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje taip pat buvo paminėta Pasaulinė AIDS diena.
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Kristina Bartašiūtė paruošė stendą bei suorganizavo protų mūšį, kuriame dalyvavo 10 klasės mokiniai. Specialistė mokiniams papasakojo apie šios dienos minėjimo prasmę ir svarbą, aptarė prevencines priemones, kurios padėtų išvengti AIDS.
„Ryto“ progimnazijoje gruodžio 1 d. minint pasaulinę AIDS dieną 8 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje „Apie AIDS“. Viktorinos dalyviai ne tik papildė savo žinių bagažą nauja informacija, bet ir smagiai praleido laiką. Mokiniai varžėsi, atsakinėdami į klausimus apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo plitimo būdus, prevenciją, gydymą. Geriausiai sekėsi 8b klasės komandai. Renginį organizavo „Ryto“ progimnazijos visuomenės sveikatos specialistė Auksė Variakojienė.
Taip pat AIDS dienos minėjimui skirti protmūšiai vyko Šviesiojoje gimnazijoje bei Kėdainių PRC, kuriuos organizavo ir vykdė viusomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Giedrė Frolovienė. Kėdainių ,,Atžalyno:” gimnazijoje protmūšį vykdė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikato stiprinimą mokykloje Gražina Bičkienė.
2022 m. gruodžio mėnesį Kėdainių Juozo paukštelio progimnazijos 2b, 3c ir 4a klasės mokiniai puošėsi nykštuko kepurėlėmis ir skubėjo į nykštukų bėgimą. Net Kalėdų senelis buvo nustebęs iš kur tokia gausa nykštukų! Nykštukų bėgimo tikslas – formuoti teigiamą požiūrį į bėgimą kaip sveikatinimo priemonę, padėti suvokti bėgiojimo svarbą fizinei ir emocinei sveikatai.
Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijoje visas lapkričio mėnuo buvo skirtas žalingų įpročių prevencijai. Mokiniams vyko užsiėmimai alkoholio, rūkymo daromos žalos sveikatai temomis. Su mokiniais dirbo socialinė pedagogė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Jūratė Petraitienė. Lapkričio 30 dieną mėnesį užbaigėme protų mūšiu ,,Būk stilingas – nerūkyk“, kuriame dalyvavo 7 – 8 klasių mokiniai. Nors tai vyko lapkričio mėnesį puikiai dera su gruodžio mėnesio renginiais.
Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir kitus nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu. Lopšelio darželio Varpelis Kačiukų ir Pelėdžiukų grupių mokiniai gruodžio mėnesį prisiminė, kad per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų. Rankų plovimas su muilu yra vienas efektyviausių ir pigiausių būdų apsisaugoti nuo šių ligų.
Gruodžio 16 dieną Dotnuvos pagrindinės mokyklos 9 klasės mokiniai mokėsi pirmosios pagalbos pradmenų. Pamokos metu buvo aptartos įvairios situacijos, mokiniai buvo mokomi kaip elgtis tam tikrais atvejais, kaip naudoti išorinį širdies defibriliatorių. Mokymus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Jūratė Petraitienė.
Gruodžio mėnesį su lopšelio darželio Varpelis Kiškučių, Kačiukų ir Pelėdžiukų mokiniais aptarėme žiemos pavojus. Mokiniai sužinojo, kaip išvengti įvairių traumų, nušalimų, kaip suteikti pirmąją pagalbą, kokio storio turi būti ledas, kad saugu būtų ant jo lipti, ką daryti įlūžus ledui ar pamačius įlūžusį žmogų.
Asmens higiena – svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis, kuri padeda apsisaugoti nuo daugelio infekcinių ligų. Asmens higienos įgūdžiai dažniausiai susiformuoja vaikystėje tėvų, senelių ir mokytojų dėka. Tad 2022 m. gruodžio mėn. Šėtos socialinio ir ugdymo centro ,,Pelėdžiukų‘‘ grupės vaikams vyko užsiėmimai – pamokos tema ,,Mano higiena‘‘. Užsiėmimus vedė Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.
Taip pat Kėdainių r. Šėtos socialinio ir ugdymo centro ,,Pelėdžiukų‘‘ grupėje vyko užsiėmimai tema ,,Saugus elgesys žiema‘‘. Vaikai veiklų metu sužinojo, kaip išvengti įvairių traumų, nušalimų, kaip suteikti pirmąją pagalbą, kokio storio turi būti ledas, kad saugu būtų ant jo lipti, ką daryti įlūžus ledui ar pamačius įlūžusį žmogų. Taip patį aptrėmė, kaip saugiai elgtis namuose su elektros parietaisiais ir kaip svarbu tamsiu paros metu einant segėti atšvaitą.
Šį mėnesį ugdanti asmens higienos įgūdžius Kėdainių lopšelio – darželio ,,Puriena‘‘ grupėse vyko sveikatinimo pamokėlės tema ,,Mano higiena‘. Pamokėles vedė Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.
Mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai jau daugelį metų kelią daugybę diskusijų, tačiau šiuolaikinėje visuomenė nebegali išsiversti be šio prietaiso. Mobilieji telefonai – kiekvieno iš mūsų kasdieninis komunikacijos prietaisas, be kurio sunkiai įsivaizduojame šiuolaikinio žmogaus gyvenimą. 2022 m. gruodžio 14 d. Šėtos gimnazijos 5 klasės mokiniams vyko pamoka –diskusija apie ,,Šiuolaikinių technologijų įtaka sveikatai‘‘. Diskusijos metu žiūrėjome sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro parengta edukacinį filmuką ,,Šiuolaikinių technologijų įtaka vaiku sveikatai‘‘ ir aptrėmė, kiek laiko praleidžiame prie išmaniųjų telefonų ekranų. Kalbėjome, kaip saugiai elgtis socialiniuose tinkluose ir kaip svarbu daryti pertraukas būnant prie išmaniojo telefono, planšetės ar kompiuterio ekrano. Pamoką organizavo Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Prasidėjus Adventiniam laikotarpiui ir įžiebus Kalėdinę eglutę apima toks šiltas jausmas. Tai laikas, kai apmąstome praeinančius metus, skiriame daugiau dėmesio artimiesiems bei laiko geriems darbams. Visi laukiame didžiausio stebuklo ir gražiausių metų švenčių. Lopšelio darželio „Vyturėlis“ priešmokyklinių „Obuoliukų“ ir „Saulučių“ grupių bei ikimokyklinės „Kiškučių“ grupės vaikučiai, pakviesti pasakų fėjos (visuomenės sveikatos specialistė Gailutė Rutkauskienė), jaukiai susėdę prie Kalėdinės eglutės, klausėsi pamokančios „Šiltų švelnukų pasakos“. Joje pasakojama, kaip, esant blogai nuotaikai, ar sunegalavus, žmonės vieni kitiems dalindavo Šiltus švelnukus, linkėdami visko, kuo geriausio, skleisdami šilumą, meilę, draugiškus jausmus. Pasakų fėja dovanojo vaikams po švelnuką, kiekvienas išsitraukė jį iš dovanų maišelio. Visi jautėsi laimingi, užlieti šilumos ir švelnumo skraistės. Psichoemocinė vaiko būsena yra vienas iš sveikatos komponentų, apimančių vaiko emocijas, saugumo jausmą ir individualius išgyvenimus. Vaiko emocijos yra pagrindinis asmenybės energijos šaltinis.
Gruodžio14-15 d. Surviliškio V. Svirskio pagrindinės mokyklos bei Šėtos gimnazijos Truskavos skyriaus mokiniai paminėjo tarptautinę arbatos dieną. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Kristina Bartašiūtė papasakojo apie arbatą ir jos gėrimo tradicijas, arbatžolių poveikį ir naudą sveikatai. Diskutavo kokias arbatas vaikai geria namuose, kokiomis gydosi kai suserga, apžiūrėjo džiovintas vaistažoles. Visiems labiausiai patikusi užsiėmimų dalis buvo arbatų degustavimas. Vaikams labiausiai patiko čiobrelių bei mėtų arbatos.
2022 m. gruodžio 7 d. Kėdainių r. Akademijos gimnazijoje įstaigos mokiniai, pedagogai bei aptarnaujantis personalas dalyvavo Kėdainių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamuose mokymuose, kuriuose mokėsi naudotis AID (automatiniu išoriniu defibriliatoriumi ) bei turniketu. Mokymų tikslas – supažindinti gimnazijos bendruomenę su šiomis priemonėmis ir jų naudojimu. Didžiausia dovana žmogui – sustojus širdžiai išgelbėti jo gyvybę. Įvykus nelaimei kiekviena minutė yra labai svarbi, todėl kuo greičiau imsime gaivinti žmogų ir pritaikysime defibriliaciją, tuo didesnė tikimybė bus jį išgelbėti. Dabar AID (automatinis išorinis defibriliatorius) yra ir Akademijos mstl. Ruokio g. 5 (ambulatorija).
AID ir turniketų naudojimo mokymai vyko ir Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijojos bendruomenei, bei Šėtos gimnazijos bendruomenei.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, bendradarbiaudama su Lietuvos švietimo ir mokslo institucijomis, siekia sudaryti palankias sąlygas jauno žmogaus tobulėjimui, įsitraukimui į visuomeninę ir savanorišką veiklą, ugdant pilietiškumo bei humaniškumo kompetencijas, vykdant neformaliojo ugdymo veiklas, paskaitas, interaktyvius užsiėmimus. Tad 2022 m. gruodžio 14 d. Kėdainių r. Šėtos gimnazijoje Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanorės 5,6,8 klasių mokiniams vedė užsiemimus šiomis temomis:
- Savanorystės reikšmė.
- Pasirengimas nelaimėms: Paskaita apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms.
Savanorės papasakojo mokiniams apie savanorystę Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijoje ir pasidalino savo patirtimi. Taip pat pravedė užsiėmimą apie pasirengimą nelaimėms, kaip tinkamai elgtis esant ekstremaliai situacijai.