Sveikatinimo veikla Kėdainių r. Šėtos gimnazijos Truskavos skyriuje ,,Aš ir mano kūnas‘‘.
Žmogaus kūnas – tarsi galinga mašina, atliekanti įvairias sudėtingas funkcijas, tarp kurių kvėpavimas, mityba, prisitaikymas prie išorės sąlygų. Šioms funkcijoms atlikti reikalingos tam tikros sistemos – kvėpavimo, virškinimo, klausos, regos ir kitos, kurias sudaro skirtingi organai (širdis, skrandis, plaučiai ir k.t).
Kaip ir kiekvienai mašinai, taip ir žmogaus kūnui, kad tinkamai funkcionuotų, reikia priežiūros, o kad priežiūra būtų tinkama, reikia žinių. Todėl reikia žinoti organizmo sandarą ir funkcijas, kad būtų įmanoma palaikyti sveikatą.
Sausio 17 d. Šėtos gimnazijos Truskavos skyriuje vyko sveikatinimo veikla ,,Aš ir mano kūnas‘‘. Šių pamokėlių tikslas: įtvirtinti vaikų žinias apie pagrindines kūno dalis, svarbiausius organus ir jų funkcijas, suteikti žinių apie pagrindines žmogaus kūno sistemas bei formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius.
Mažiausieji ugdytiniai, pažiūrėję filmuką „Žmogaus kūnas“, susipažino su kūno dalių pavadinimais. Sužinojo, kam reikalingos šios kūno dalys: akys, nosis, ausys, burna (liežuvis), rankos. Skaičiavo, kiek kūno dalių turi po dvi ir kiek po vieną. Pamokėlės pabaigoje atliko praktinę užduotėlę: kirpo, dėliojo , klijavo ,spalvino žmogeliuką.
2-3 klasių mokiniai ir 1-4 mokiniai dalyvavo viktorinoje ,,Aš ir mano kūnas‘‘, o po viktorinos atliko praktinę užduotėlę, dėliojo svarbiausius žmogaus kūno organus. Pamokėlių metu mokiniai susipažino su žmogaus kūnu, jo organais ir funkcijomis.
Nei vienas iš mūsų negalime nuspėti, kada ir kur slypi nelaimė, nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo nelaimingo atsitikimo. Tad labai svarbu kiekvienam mūsų išmokti laiku ir teisingai suteikti pirmąją pagalbą.
Pirmoji pagalba – tai paprasti, tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus. Labai svarbus pirmosios pagalbos veiksmų nuoseklumas. Tad Kėdainių r. Šėtos gimnazijoje sausio mėnesį 5-7 klasių mokiniams vyko pirmos pagalbos mokymai. Veiklų metu aptarėme žaizdas ir jų tvarstymo būdus. Aiškinomės ir praktiškai išbandėme kaip teisingai atlikti pradinį gaivinimą naudojat automatinį išorinį defibriliatorių (AID).
Mokiniams buvo skirta ir praktinė užduotis – tvarstymas. Aiškinomės, kokie yra pagrindiniai tvarstymo būdai, kokiu atveju jie naudojami, mokėmės tai daryti taisyklingai.
Sveikatinimo veikla ,,vaistažolės‘‘. Vaistažolės gali padėti išlikti sveikam, o susirgus greičiau pasveikti. Sausio 22 – 25 dienomis 1-4 klasių mokiniams vyko sveikatinimo veikla tema –,,Vaistažolės‘‘.
Vaišinomės: čiobrelių, mėtų ir liepžiedžių arbatomis. Mokiniai susipažino su vaistažolėmis: liepa, medetka, ramunėle, mėta ir kitomis ir mėgino jas atskirti, kuo jos skiriasi. Diskutavome, kad vaistažolės gali tapti ne tik vaistu, bet ir maistu. Pamokos pabaigoje atlikome užduotėlę, kad įtvirtintume žinias apie vaistažoles.
Šaltuoju žiemos sezonu, kai ypač reikia stiprinti organizmą, imuninę sistemą ir kartais gal net gydytis įvairius susirgimus, šios sveikatingumo popietės buvo naudingos. Mokiniai dalinosi savo patirtimi, diskutavo, tarėsi, pasakojo, kokias vaistažoles jie žino ir kuo jos ypatingos.
Visą sausio mėnesį vyko praktiniai pirmosios pagalbos mokymai Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijoje bei Dotnuvos pagrindinėje mokykloje. Pirmosios pagalbos mokėsi įvairių klasių mokiniai. Per pamokas buvo aptartos įvairios situacijos. Mokiniai buvo mokomi, kaip elgtis tam tikrais atvejais, kaip naudoti išorinį širdies defibriliatorių, kaip tinkamai elgtis užspringus, kaip kraujavimo metu tinkamai panaudoti turniketą. Veiklas organizavo ir vykdė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Jūratė Petraitienė.
Josvainių socialiniame ir ugdymo centre Bitučių, Drugelių ir Kiškučių grupėse vyko užsiėmimai tema ,,Aukime sveiki”. Vaikai su visuomenės sveikatos specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą mokykloje, Laura Varneliene diskutavo, žaidė ir atliko užduotėles, kad galėtu dar geriau suprasti kokia svarbi yra gera sveikata! Tai ką vaikučiai turi daryti, kad išliktų sveiki? Tam svarbu: kokybiškas miegas, pusryčiai, sveikas maistas, teigiamos emocijos, asmens higiena, judėjimas, juokas ir dar daugiau. Veiklas organizavo ir vykdė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laura Varnelienė.