2024 m. balandžio 19 d. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė dalyvavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sociologijos katedros ir Lietuvos sociologų draugijos organizuojamoje X-ojoje nacionalinėje jaunųjų sociologų ir antropologų konferencijoje „Aktualūs sociologijos ir antropologijos tyrimai: problemos ir kontekstai“ ir skaitė pranešimą ,,Klimato kaitos keliamų pavojų visuomenės sveikatai valdymo Lietuvoje vertinimas” tema.
Pranešimo santrauka:
Žmogaus sukelta klimato kaita kelia didžiausią grėsmę visuomenės sveikatai visame pasaulyje, todėl reikia imtis skubių veiksmų ir veiksmingo rizikos valdymo. Iki šiol yra atlikta daug tyrimų apie klimato kaitos poveikį, tačiau tik nedidelė dalis nagrinėja pavojus ir jų valdymą visuomenės sveikatai, tačiau trūksta supratimo, kaip ši rizika valdoma, ypač Šiaurės Europoje. Pranešimas paremtas atliktu tyrimu ir orientuotas į Lietuvą, nagrinėjantis klausimą – kaip valdomos klimato kaitos grėsmės visuomenės sveikatai. Keliami keturi uždaviniai: klimato kaitos sukeltos rizikos visuomenės sveikatai valdymo konceptualizavimas; sisteminga klimato kaitos keliamų pavojų visuomenės sveikatai Lietuvoje apžvalga; klimato kaitos keliamų pavojų visuomenės sveikatai valdymo Lietuvoje vertinimo metodikos kūrimas; empirinė analizė ir vertinimas, kaip Lietuvoje valdoma klimato kaitos keliama rizika visuomenės sveikatai. Teorinėje dalyje konceptualizuojamas valdymas ir rizika sveikatai, sukuriamas konceptualus modelis kuris yra empirinės analizės pagrindas. Metodologiškai detalizuoti duomenų šaltiniai ir analizės procesai. Empirinė analizė įvertina valdymą per rizikos valdymo sistemą ir teisinių dokumentų analizę. Išvados atskleidžia neatidėliotinus pavojus sveikatai Lietuvoje dėl klimato kaitos, pabrėžia pasaulinį problemos pobūdį ir integruotos tarptautinės politikos poreikį. Jame nustatyta, kad nors Lietuva tobulino savo planus ir strategijas, reikia nuolat tobulinti rizikos valdymą ir vyriausybinėms agentūroms bei suinteresuotosioms šalims taikyti holistinį požiūrį. Nagrinėjant valdymo mechanizmus bei esamą vidaus ir tarptautinę politiką, daromos išvados apie esamą rizikos valdymo ir pasirengimo būklę Lietuvoje bei pateikiamos rekomendacijos atitinkamoms valdžios institucijoms tobulinti strategijas sprendžiant klimato kaitos keliamus pavojus visuomenės sveikatai.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Rima Proscevičiūtė