Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Laganeckė 2024 m. balandžio 25 d. dalyvavo ir skaitė pranešimą tema ,,Mokinių aplinkai draugiško fizinio aktyvumo sąsajos su mokinių nuostatomis tvarumo atžvilgiu” Kauno kolegijos kasmetinėje 41-oje tarptautinėje Medicinos fakulteto studentų tiriamųjų darbų konferencijoje ,,Mokslas ir studijos: 2024″.
Pranešimo aprašymas:
Fizinis aktyvumas turi teigiamą poveikį vaikų, paauglių ir suaugusiųjų kūno riebalų mažinimui, kaulų ir raumenų stipinimui, širdies ir kraujagyslių sistemos rodikliams, psichinės ir emocinės sveikatos gerinimui. Pasaulinės moksleivių fizinio aktyvumo tendencijos rodo, kad tik nedidelė dalis paauglių fizinio aktyvumo lygį atitinka Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijoms – būti fiziškai aktyviems bent 60 minučių per dieną Tikėtina, jei negerės situacija ateityje vis jaunesni vaikai turės sveikatos problemų, susijusių su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Pranešimas paremtas atliktu tyrimu ir orientuotas į Lietuvos moksleivius. Nagrinėjamas klausimas – atskleisti mokinių aplinkai draugiško fizinio aktyvumo sąsajas su mokinių nuostatomis tvarumo atžvilgiu. Buvo keliami 3 uždaviniai: : 1. Nustatyti 9 – 12 kl. mokinių aplinkai draugišką fizinį aktyvumą lyties aspektu. 2. Nustatyti 9 – 12 kl. mokinių nuostatas tvarumo atžvilgiu lyties aspektu. 3. Įvertinti 9 – 12 kl. mokinių aplinkai draugiško fizinio aktyvumo sąsajas su mokinių nuostatomis tvarumo atžvilgiu. Teorinėje dalyje buvo nagrinėjama ir lygina su kitomis pasaulio šalimis vaikų, paauglių ir suaugusiųjų fizinis aktyvumas, motyvacija fiziniam aktyvumui, tvarumo koncepcija ir aplinkai draugiško fizinio aktyvumo sąsajos su mokinių nuostatomis tvarumo atžvilgiu. Buvo atliktas tyrimas Kėdainių rajono ugdymo įstaigose apklausti 351 moksleivis, besimokantis 9 – 12 klasėse. Išanalizavus gautus duomenis buvo padarytos išvados: 1. 9 – 12 klasių moksleiviai yra draugiški fiziniam aktyvumui, nes į mokyklą ir iš jos eina pėsčiomis. Vaikinai per savaitę sportuoja 4 – 5 dienas, o merginos 2- 3 dienas. Sporto trukmė vaikinų tarpe siekia 31 – 60 minučių ar 61 – 90 minučių per įprastą dieną. Merginų mažiau nei 30 minučių arba 31 – 60 minučių. Daugiau sportu užsiima vaikinai, nei merginos. 2. 9 – 12 klasių mokinių nuostatos tvarumo atžvilgiu yra vidutinio lygio, nes dauguma naudojasi daugiakartine tara vandeniui įsipilti, rūšiuoja atliekas, naudoja daugiakartinius maišelius pirkiniams susidėti ir t.t. Merginos daugiau rūpinasi tvarumu, nei vaikinai. 3. 9 – 12 klasių mokinių aplinkai draugiškas fizinis aktyvumas reikšmingai nesisieja su mokinių nuostatomis tvarumo atžvilgiu.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Laganeckė