Būdami jauni žmonės dažniausiai neturi sunkių sveikatos problemų, todėl dažnai apie tai nesusimąsto ir negalvoja kas jų laukia ateityje. Svarbu rūpintis savo sveikata nuo pat jaunystės, nes burnos sveikata yra neatsiejama nuo viso kūno sveikatos. Tinkama burnos higiena padės išvengti burnos ligų ir įvairių susirgimų. Užtikrinti kokybišką burnos higieną gali tik tinkamai pasirinktos priemonės ir kasdieniai jų naudojimo įpročiai.
Blogas kvapas iš burnos vadinamas halitoze. Ji gali tik sustiprėti ir apsunkinti bendravimą su kitais žmonėmis, sukeldama nepatogumo jausmą, pakenkti gyvenimo kokybei, mažinti pasitikėjimą savimi.
Dažniausios halitozės priežastys sugedę dantys, uždegimo paveiktos dantenos dantų pažeidimai ar prasta burnos higiena. Šias problemas lemia prasti burnos higienos įpročiai, laiku neatliktas gydymas. Dėl to burnoje kaupiasi bakterijos, kurios ir skleidžia nemalonų kvapą. Atidėliojant gydymą gali būti pažeisti dantų audiniai, dantys, vystosi uždegimas, kuris gali komplikuotis ir kelia dantų praradimo grėsmę. Blogas burnos kvapas po danties rovimo gali varginti dėl infekcijos ir besivystančio uždegimo. Jį įveikti gali padėti skalavimas specialiu skysčiu, kuris turi antibakterinių savybių. Halitozė gydoma atkuriant dantų pažeidimus, atliekant profesionalios burnos higienos procedūrą. Bet tokia procedūra nepadės, jei blogas burnos kvapas sklinda iš skrandžio rytais ar kamuoja refliuksas – pirmiausia reikės išspręsti virškinimo sistemos bėdas. Blogas kvapas iš burnos dėl skrandžio veiklos sutrikimo gali būti tiek laikinas, tiek nuolatinis. Efektyvi pagalba kai kamuoja blogas burnos kvapas dėl virškinimo sistemos bėdų vartoti probiotikus, kurie yra naudingi žarnyno veiklai.
Halitozė gali vystytis dėl seilių apytakos sutrikimo, tam tikrų vaistų vartojimo, netaisyklingo kvėpavimo – kai miegant kvėpuojama per burną, dažnai juntamas blogas kvapas iš burnos ryte. Rizikos veiksniai – cukrinis diabetas, žarnyno, skrandžio, inkstų ligos, kepenų ar tulžies pūslės funkcijos sutrikimai, kai kurios lėtinės ir onkologinės ligos.
Sergant peršalimo ligomis, gali būti jaučiamas blogas kvapas iš gerklės, tačiau tai laikinas reiškinys. Jį sukelti taip pat gali lėtinis sinusitas, faringitas, rinitas, tonzilitas.
Kai kamuoja blogas burnos kvapas priežastys gali būti kasdieniai įpročiai: rūkymas, dietinė mityba ar badavimas, stresas, įtampa.
Blogą burnos kvapą sudėtinga įvertinti, ypač savo – jei jis ir nemalonus, patys galime to visai nejausti.
Burnos kvapui įvertinti taikomi keli metodai.
- Rekomenduojama prie liežuvio pradžios pridėti vatos tamponą, suvilgyti jį seilėmis ar palaikyti po liežuviu, kol sudrėks, paskui minutei atidėti į šalį ir tik tada vertinti kvapą.
- Artimo žmogaus pagalba. Kiti gali daug geriau užuosti mūsų burnos kvapą, todėl šis metodas yra patikimas, nors ir ne itin malonus. Jei artimojo pagalbos prašyti nemalonu, galite išvalyti dantis tarpdančių siūlu ir po minutės įvertinti jo kvapą.
Jei sudėtinga burnos kvapą įvertinti, halitozę išduoti gali šie simptomai:
- baltos apnašos ant liežuvio;
- baltos apnašos ant tonzilių;
- burnos sausumas ir apnašos burnoje po nakties miego;
- prastas burnos kvapas suvalgius baltymingų maisto produktų;
- gleivės, bėganti nosis;
- sutirštėjusios seilės, dėl kurių kyla poreikis dažnai išvalyti gerklę;
- alerginės reakcijos, peršalimo ligos;
- nuolat juntamas rūgštus, karštus metalo skonis burnoje.
Gerą burnos kvapą užtikrinti padės tos priemonės, kurios turi antibakterinių savybių. Tai gali būti burnos skalavimo skystis, purškiamas aerozolis, dantų pasta ir kita. Vis dėlto šie sprendimai yra trumpalaikiai, todėl svarbu išsiaiškinti kuo greičiau nemalonaus kvapo iš burnos priežastis. Išvengti halitozės padeda subalansuota mityba ir žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio vartojimo) atsisakymas. Taip pat rekomenduojama gerti daug vandens, nes jis neleidžia burnai išdžiūti, suskystina seiles. Apnašos susidaro dėl bakterijų veiklos, todėl reikėtų vengti saldžių gėrimų ir patiekalų. Priemonės padedančios užkirsti kelią halitozės pasireiškimui ar skirtos jos gydymui gali būti mechaninės, tai individualiosios burnos higienos priemonės, tokios kaip šepetėliai, tarpdančių siūlai, liežuvio grandikliai. Taip pat gali būti ir cheminės priemonės, tai skalavimo skysčiai, dantų pastos, kurių sudėtyje yra tokių medžiagų, kaip chlorheksidinas, triklozanas. Dar yra natūralios priemonės, kurios sumažina blogo burnos kvapo riziką, tai įvairūs eteriniai aliejai, augalai, turintys antimikrobinį poveikį. Vis dėlto pirmoji pagalba nuo halitozės yra taisyklingas dantų valymas du kartus per dieną, tarpdančių priežiūra.
Burnos gaivinimo produktai, tokie kaip burnos skalavimo priemonės ir kramtomosios gumos gali laikinai pašalinti blogą kvapą, bet pirmiausia reikėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą. Neradus priežasties pas gydytoją odontologą, pasitikrinkite sveikatą pas šeimos gydytoją – halitozė gali būti rimtos sveikatos būklės požymis.
Parengė Kėdainių rajono saivvaldybės visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Gerda Adomavičienė