Legenda byloja, kad fejerverkus netyčia išrado nežinomi kinų virėjai, maišę sierą, anglį ir salietrą. Tą mišinį supylė į bambuko stiebą ir ten jis detonavo, iššaudamas spalvingų liepsnų ir žiežirbų puokštę. Fejerverkai – ne tik gražu, tačiau ir pavojinga. Pagal pavojingumą fejerverkai skirstomi į keturias kategorijas:
- F1 – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.
- F2 – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.
- F3 – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų, yra skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose. Šių kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.
- F4 – fejerverkai, keliantys didelį triukšmą ir pavojų, yra skirti naudoti tik pirotechnikams.
Reikalavimai pirotechnikos priemonėms.
Ant pirotechnikos priemonės, jos pakuotės turi būti etiketė, kurioje lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai įrašytas gamintojo pavadinimas ir adresas, tipas, pirotechnikos priemonės, partijos ar serijos numeris, kategorija, pirotechninio mišinio bendra masė, amžius, nuo kurio galima įsigyti atitinkamą pirotechnikos priemonę, gaminio naudojimo instrukcija, mažiausias saugus atstumas iki naudojamos pirotechnikos priemonės (jeigu priemonė skirta naudoti tik lauke ar gaminio konstrukciniai ypatumai nustato tokią būtinybę, papildomai pirotechnikos priemonių naudojimas gali būti pavaizduotas grafiškai.
Pirotechnikos priemones draudžiama naudoti arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, vaikų darželių, gydymo, reabilitacijos įstaigų. Į vaikų ugdymo įstaigas neštis pirotechnikos priemones griežtai draudžiama.
Draudžiama naudoti pirotechnikos priemones nuo 22.00 val. iki 8.00 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinių pramogų renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas).
Draudžiama parduoti ir naudoti pirotechnikos priemones asmenims iki 14 metų, o tam tikrų kategorijų fejerverkus draudžiama parduoti asmenims, neturintiems 18 metų.
Draudžiama naudoti ir parduoti pirotechnikos priemones asmenims, apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotikų, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.
Reikėtų prisiminti:
Petardos, fejerverkai ar bet kokie kiti pirotechnikos užtaisai nėra žaislai, tad su jais negalima žaisti. Ypač svarbu, kad to nedarytų be priežiūros palikti vaikai.
Pirotechnikos prietaisus gali uždegti tik suaugusieji – vienu metu galima degti tik vieną pirotechnikos užtaisą. Šalia uždegtųjų neturėtų būti dar nenaudotų užtaisų – jie turėtų būti sudėti gerokai atokiau.
Norėdami išvengti traumų, visuomet prieš naudodami bet kokį sprogstamąjį užtaisą, perskaitykite visas instrukcijas ar įspėjimus ant pakuotės. Tik griežtai laikantis gamintojo instrukcijų išvengsite sužalojimų.
Fejerverkai gali sužaloti žmones ar uždegti pastatus, todėl juos naudoti reikėtų toliau nuo pastatų, medžių, automobilių, žmonių susirinkimo vietų.
Svarbu atokiau atsitraukti nuo tų žmonių, kurie leidžia fejerverkus, leidžiant fejerverkus negalima nukreipti juos į žmones.
Nesuveikusių pirotechnikos priemonių negalima uždegti pakartotinai, nebandykite jų ardyti, neikite prie jų mažiausiai penkias minutes arba tiek, kiek nurodyta instrukcijoje. Neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia panardinti į vandenį, įdėti į maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį.
Negaminkite fejerverkų patys, nes savadarbė pirotechnika yra labai pavojinga, ji nėra išbandyta ir negalima prognozuoti jos veikimo.
Traumos
Visi sužalojimai, kurie padaromi dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo, yra labai pavojingi. Didžioji fejerverkų traumų yra nudegimai. Dažniausiai apdega rankos, pirštai, akys ir veidas. Vaikams nereikėtų patiems o ypač be suaugusiųjų priežiūros naudoti petardų.
Ir suaugusiems ir vaikams reikėtų prisiminti, jog įvairių sprogstamųjų įtaisų, petardų ar fejerverkų padarytus sužeidimus gydyti labai sudėtinga, nes dažnai tokie „Šventiniai” sužalojimai palieka pasekmes visam gyvenimui.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro isuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Janina Onoprijenkienė
Šaltiniai:
Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymas
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie vidaus reikalų ministerijos