Emociniai pokyčiai kalėdiniu laikotarpiu ir 10 būdų pagerinti savo savijautą
Ar dažnai susimąstai apie tai, kokios emocijos tave lydi artėjant šventėms ir jų metu? Galbūt jauti džiaugsmą, kai puošiasi miestai, namuose įsižiebia eglutės, mintyse sukasi dovanos ir smagus laikas su šeima? O galbūt yra priešingai ir jauti padidėjusį stresą dėl pasiruošimo šventėms, ar netgi liūdi dėl žmonių, kurių šiemet nėra kartu? Nors filmai ir knygos dažnai pateikia romantišką ir stebuklingą Kalėdų pusę, išties žmonės belaukdami švenčių patiria labai daug įvairių emocijų, o kartais jų jaučiame daug net ir vienu metu.
Pagal 2023 metų Amerikos Psichologų Asociacijos duomenis, apie 41% žmonių šventiniu laikotarpiu jaučia padidėjusį streso lygį, o dažniausiai apklausoje dalyvavusių žmonių įvardytos streso priežastys yra finansiniai sunkumai dėl padidėjusių išlaidų (58%), dovanų paieška (40%), artimojo, kurio nėra kartu per šventes, ilgesys (38%), per didelis darbų ir užduočių kiekis (32%), jaučiamas spaudimas sukurti ypatingą šventę (30%). Taip pat kalėdiniu laikotarpiu dažnai sustiprėja jaučiamos emocijos, o to priežasčių gali būti išties daug.
Neretai žmonės susikuria nerealius lūkesčius savo ir kitų žmonių atžvilgiu. Jie tikisi tobulų šeimos susibūrimų, nori padovanoti ir gauti tobulas dovanas, taip pat lygina save su kitais žmonėmis, kurie socialiniuose tinkluose rodo tik pačius geriausius savo gyvenimo momentus ir tokiu būdu pastiprina per didelius lūkesčius.
Itin svarbus kalėdinių švenčių aspektas yra ir vienišumas – kai kurie žmonės švenčių sulaukia netekę artimųjų, o kiti tiesiog neturi arti gyvenančių šeimos narių ar draugų, todėl šventes sutinka vienumoje.
Verta paminėti ir tai, kad žmonėms, kurie yra įpratę laikytis tam tikro dienos režimo, gali būti sunku jį keisti. Čia maistas, pasivaikščiojimai ir darbai – viskas staiga vyksta skirtingu laiku, o permainos savaime dažnai kelia stresą. Taip pat patiriamas stresas šiuo metu gali būti išjaučiamas stipriau dar ir dėl to, kad šiuo metų laiku žmonės yra labiau sudirgę dėl saulės šviesos trūkumo ir ilgo tamsaus paros meto, prasto oro ir kitų su sezoniškumu susijusių priežasčių. O juk švenčių metu dar ir suvartojama daugiau alkoholio, kas gali pastiprinti padidėjusį emocionalumą.
Tačiau net jei ir tenka susidurti su neigiamais išgyvenimais, tai dar nereiškia, kad šventės galiausiai nebus linksmos ir malonios. Išties yra nemažai būdų padėti sau jaustis geriau kalėdiniu laikotarpiu. Štai keletas iš jų:
1. Emocijų atpažinimas. Skirkite laiko pagalvoti apie tai, kaip iš tiesų jaučiatės. Visos emocijos, net ir tos, kurias laikome neigiamomis, mums yra reikalingos ir jos gali mums padėti suprasti, ką gyvenime turėtume keisti, o ką daryti taip pat. Įsiklausykite į savo vidinį balsą.
2. Laimės kitiems kūrimas. Nors per Kalėdas yra įprasta rūpintis dovanomis ir dėmesys skiriamas jų įteikimui, tačiau nemažiau vertingi dalykai yra ir mūsų laikas, dėmesys bei rūpestis, kuriuos galime skirti kitiems. O galbūt galite padėti kam nors, kam šiuo metu to reikia? Taip jau yra, kad ne tik tas, kuris gauna, bet ir tas, kuris duoda, jaučiasi geriau ir patiria teigiamas emocijas!
3. Tradicijų kūrimas ir laikymasis. Asmeninių tradicijų turėjimas padeda sumažinti stresą ir suteikia stabilumo jausmą. Tai gali būti bet kas – stalo papuošimai, patiekalai, draugų pasveikinimas žinutėmis, išvyka, pasivaikščiojimas tam tikroje vietoje kiekvienais metais per Kalėdas ir t.t.
4. Buvimas kartu su kitais žmonėmis. Nors kai kurie žmonės ir mėgsta pabūti vieni, tačiau daugumai šventinis laikotarpis gali sukelti nemažai neigiamų išgyvenimų, jei jo metu jaučiama vienatvė. Galbūt tai geras laikas susitikti su seniai matytais draugais, pasikviesti ką nors į svečius, daugiau laiko skirti pabuvimui su seniai matytomis giminėmis? O galbūt tai proga net ir kur nors pasavanoriauti ir padedėti sukurti šventę kitiems?
5. Fantazijų paleidimas. Neverta išsikelti sau per didelių ir nerealistinių lūkesčių. Kartais žmonės įsivaizduoja, kad laikas su šeima bus tobulas ir viskas bus nuostabu, tačiau tiesa yra tokia, kad daug šeimų vienaip ar kitaip susiduria su sunkumais, konfliktais ir nuomonių nesuderinamumais. Užuot įsivaizdavus, kad visi tiesiog puikiai sutars, geriau priimti situaciją tokią, kokia ji yra, ir suprasti, kad ne kiekvienas šventinis momentas turi būti tobulas, o tam tikri neskaldumai nepadaro šventės nepakankmai gera.
6. Planavimas. Juk tiek daug visko reikia apgalvoti ruošiantis Kalėdoms! Maistas, dovanos, dekoracijos, svečiai, veiklos ir t.t. Pasiruošimo stresą sumažinti gali padėti užduočių susirašymas ir plano jų įgyvendinimui sudarymas.
7. Dėkingumas. Sustokite pamąstyti apie tai, kuo džiaugiatės ir už ką esate dėkingas savo gyvenime. Dėkingumas ne tik pagerina savijautą, bet ir padeda įvertinti tai, kas mums yra išties svarbu.
8. Rūpinimasis savo kūnu. Kaip ir visuomet gyvenime, taip ir kalėdinio šurmulio metu, svarbu nepamiršti, kad gerai žmogaus savijautai reikia tinkamos mitybos, judėjimo, miego ir poilsio. Svarbu tam rasti pakankamai laiko!
9. Besibaigiančių metų apmąstymas. Tyrimai rodo, kad kai žmonės apmąsto savo įveiktus sunkumus, jie įgyja daugiau atsparumo ateities negandoms. Taip pat naudinga apgalvoti, kokios buvo praeitų metų išmoktos pamokos ir kas gero per juos nutiko. Tai suteikia ramybės ir padidina asmeninės kontrolės jausmą gyvenimo eigoje.
10. Iššūkio neigiamoms mintims kėlimas. Mes galime padėti sau pasijusti geriau, kai stengiamės sutelkti dėmesį ne į tai, kas mus liūdina, o į gerus dalykus. Juk visuomet yra kas nors, kuo galime pasidžiaugti!
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė Justina Grossmann