Akys – svarbiausias žmogaus jutimo organas. Net 80 proc. informacijos mes gauname per akis, todėl šiemet (2024 m.) jau 24-ą kartą Pasaulio sveikatos organizacija antrąjį spalio ketvirtadienį kviečia visus sutelkti dėmesį į jaunų žmonių akių svarbą minint Pasaulinę regėjimo dieną. Šios dienos tikslas – didinti viso pasaulio žmonių informuotumą apie regėjimo sutrikimus ir skatinti rūpintis savo akimis.
PSO duomenimis pasaulyje daugiau nei 2 milijardai žmonių turi regėjimo sutrikimų, iš jų apie 450 mln. yra vaikai. Apie 90 proc. sutrikusio regėjimo žmonių gyvena besivystančiose šalyse. Vis tik labiausiai pabrėžiama tai, jog net 80 proc. visų regėjimo sutrikimų galima išvengti arba išgydyti laiku juos diagnozavus. Todėl labai svarbu ne tik gerinti akių ligų gydymo paslaugų kokybę ir prieinamumą, bet ir didinti visuomenės informuotumą apie regėjimo funkcijos svarbą ir sutrikimų profilaktiką.
Pagrindinės priežastys, dėl kurių silpsta mūsų regėjimas, yra įtemptas darbas, netinkamas apšvietimas, UV spinduliai, intensyvus darbas kompiuteriu ir TV žiūrėjimas, stresas ir nuovargis, išmanieji telefonai ir kt. Ypač dėl pastarųjų kasmet vis daugėja regos sutrikimų turinčių vaikų, todėl tėvai ir pedagogai turėtų nuolat stebėti vaikus ir atkreipti dėmesį į požymius, galinčius rodyti silpną ar silpstantį vaiko regėjimą, nes tik laiku pradėjus gydymą galima ne tik sustabdyti blogėjantį regėjimą, bet ir visiškai jį atkurti.
Į ką atkreipti dėmesį?
Tėvai turėtų atkreipti dėmesį ir kuo greičiau kreiptis pas gydytoją, jei vaikas, žiūrėdamas televizorių, stengiasi atsisėsti vis arčiau, knygutes varto ar skaito prisitraukęs prie pat akių, dažnai trina akis, skundžiasi jų nuovargiu, dvejinimusi ar galvos skausmais, jei akys bijo ryškios šviesos ir ašaroja, yra nuolat paraudusios ir pan.
Dažniausi vaikų regos sutrikimai – toliaregystė, trumparegystė, astigmatizmas, akies tingumas, tačiau jei vaikas laiku profilaktiškai tikrinamas, šie sutrikimai nesunkiai nustatomi ir gydymo rezultatai būna geri.
Kaip padėti savo akims?
Poilsiaukite gamtoje, laikykitės dienos ir poilsio režimo, užsiimkite mėgstama, atpalaiduojančia veikla. Atkreipkite dėmesį į akių nuovargį ir skausmus bei pašalinkite veiksnius, sukeliančius šiuos pojūčius. Ribokite darbo kompiuteriu, televizoriaus žiūrėjimo, naudojimosi išmaniuoju telefonu laiką, net ir gerai matantiems, gydytojai rekomenduoja reguliariai pasitikrinti akis.
Pertraukų metu ir pasibaigus darbui nuovargį ir įtampą mažinkite atlikdami akių mankštą – tai viena efektyviausių atpalaidavimo technikų, kuri padeda akims susidoroti su kasdieniu stresu. Pratimai gali būti atliekami stovint arba sėdint, nukreipus akis nuo ekrano, žiūrint į tolį, ramiai kvėpuojant.
Pratimai akims (atliekami be akinių):
- Stipriai užsimerkite ir būkite užsimerkus 3–5 sekundes. Pratimą kartokite 6–8 kartus.
- Greitai mirksėkite 1–2 minutes.
- 5–10 kartų pakreipkite akis į dešinę, į kairę, į viršų ir apačią. Po to akimis „sukite ratus“ į dešinę ir į kairę pusę.
- Išplėskite akis kiek galima labiau ir keletą sekundžių nemirksint žvelkite priešais save. Po to kuo stipriau užsimerkite. Kartokite 5 kartus.
- Žiūrėkite į toli esantį objektą 2–3 sek., tada 3–5 sek. į 30–40 cm atstumu laikomą pieštuką. Kartokite 10–12 kartų.
- Užsimerkite ir 1 min. lengvais rankų pirštų judesiais masažuokite akių vokus.
Užtikrinkite tinkamą ir subalansuotą mitybą
Norėdami pagerinti akių būklę, turėtumėte į mitybos racioną įtraukti produktus, kuriuose gausu akims reikalingų vitaminų ir mineralinių medžiagų:
- Vitaminas A – ypač svarbus fotoreceptoriams, kurie lemia regėjimo kokybę prasto apšvietimo sąlygomis. Jo gausu kiaušinių tryniuose, kepenyse, morkose, špinatuose.
- Vitaminas C – pagrindinis antioksidantas, apsaugantis nuo su amžiumi susijusios kataraktos. Šaltiniai: brokoliai, kopūstai, citrusiniai vaisiai, juodieji serbentai.
- Vitaminas E – mažina svarbių akims riebalų rūgščių oksidaciją. Natūralūs vitamino šaltiniai yra kviečių daigai, riešutai, avokadai, sėmenų, alyvuogių aliejus.
- Vitaminas D – gerina natūralų regėjimo aštrumą bei stiprumą. Jo gausu žuvų taukuose, svieste, lašišoje. Žmogaus organizme jis susidaro odą veikiant saulės spinduliams.
- B grupės vitaminai – stiprina regos nervą, mažina nuovargį. Natūralūs šaltiniai: lapinės daržovės, kiaušiniai, mėsa.
- Selenas – apsaugo akies lęšiuką nuo oksidacinės pažaidos. Pagrindinis šaltinis yra grūdai ir mėsa.
- Cinkas – kartu su vitaminu A skatina melanino gamybą, kuris pasižymi apsaugine akių funkcija. Natūralus šaltinis – mėsa, sūris, kruopos, riešutai.
- Liuteinas – svarbiausias karotinoidas akių stiprinimui, kuris dalyvauja priešuždegiminiuose procesuose, stiprina spalvinį regėjimą, apsaugo akis nuo kenksmingos mėlynosios šviesos ir sumažina geltonosios dėmės degeneraciją. Didžiausi liuteino šaltiniai yra visos geltonos bei žalios daržovės (šviežios), kiaušinių tryniai, jo gausu vaisiuose, todėl daugiau vartokite mangų, apelsinų ir kitų geltonų, raudonų bei oranžinių vaisių.
Jog akys būtų sveikos – sveikai maitinkitės, nepamirškite akių mankštos pertraukėlių metu bei reguliariai profilaktiškai jas tikrinkite. Saugokite savo sveikatą ir sielos veidrodį – akis!
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Eglė Dirsienė
Straipsnis parengtas naudojantis informacija iš: