Pasaulyje yra suskaičiuota apie 200 priklausomybės rūšių, tačiau tiek mokslininkai, tiek praktikai, dirbantys priklausomybės ligų srityje, pripažįsta, kad sunku apibrėžti, kas yra priklausomybė. Skirtingi autoriai šią sąvoką traktuoja įvairiai. Priklausomybė apibrėžiama, kaip psichikos sutrikimas, kuris atsiranda dėl polinkio vartoti psichiką veikiančias medžiagas, ar daryti tą pačia veiklą siekiant pasitenkinimo jausmo, nepaisant numatomų ar akivaizdžių neigiamų padarinių pačiam individui ar jo aplinkai. Priklausomybė – sunki liga, kurios gydymas turi būti kompleksinis, ilgalaikis, individualizuotas, būtina socialinė, psichologinė ir emocinė pagalba.
Dažniausiai pasitaikančios priklausomybės:
- nuo rūkymo;
- nuo alkoholio;
- nuo interneto;
- nuo narkotinių medžiagų;
- nuo azartinių lošimų;
Kaip atpažinti priklausomybę? Pagrindiniai priklausomybės požymiai:
- Stiprus noras vartoti psichiką veikiančią medžiagas.
- Fiziologinės abstinencijos būsena (jaučiami abstinencijos simptomai arba vartojama ta pati ar panaši medžiaga, siekiant išvengti abstinencijos).
- Padidėjusi tolerancija medžiagai, kas reiškia, kad organizmas prisitaikė prie medžiagos, todėl trokštamam jos poveikiui pasiekti reikalingos vis didesnės dozės.
- Nesidomėjimas kitais pomėgiais ar interesais, daug laiko skiria medžiagai gauti, vartoti arba atsigauti nuo jos poveikio.
Svarbiausias priklausomybės požymis yra stiprus potraukis, noras vartoti psichiką veikiančią medžiagą siekiant patirti specifinius pojūčius, o vėliau – įveikti nemalonią psichinę ir fizinę būseną, kylančią šios medžiagos pritrūkus ar jai pasišalinus iš organizmo. Priklausomybė yra siejama su fizinėmis ir psichologinėmis pasekmėmis ir skirstoma į psichologinę ir fiziologinę priklausomybę. Psichologinė priklausomybė – tai kai asmuo nuolat vartoja įvairias psichiką veikiančias medžiagas, vaistus, dėl asmeninio pasitenkinimo, puikiai žinodamas apie grėsmę sveikatai. Fizinė priklausomybė kai medžiaga (narkotikas) jau tampa būtina organizmo biologinei ir cheminei pusiausvyrai išlaikyti.
Kilus įtarimui, kad susiduriate su žalingu vartojimu ar net priklausomybe turėtumėte pasikonsultuoti su kvalifikuotu specialistu, konsultuotis priklausomybės klausimais turtėtų ir artimieji, kurie įtaria, kad artimas žmogus gali būti priklausomas. Priklausomybę, kaip ir kitas ligas, gali diagnozuoti tik gydytojas. Gydymą esant priklausomybei galima rinktis privačioje arba valstybinėje gydymo įstaigoje, taip pat yra galimybė gydytis anonimiškai. Galima kreiptis ir į priklausomybių konsultantus, kurie atsižvelgdami į besikreipiančio žmogaus situaciją, gali pasiūlyti konkrečiai jam aktualias paslaugas – nuo patarimų ir informacijos suteikimo iki trumpųjų intervencijų, stebėsenos.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Kristina Orechovaitė
Naudota literatūra:
- Bertram G. Katzung. Bendroji ir klinikinė farmakologija. Vilnius: Charibdė. 2008
- https://pagalbasau.lt/priklausomybes.
- Zygfryd Juczynski. Narkomanija. Vilnius, 2009