Kuprinė pirmiausia turi patikti pačiam jos šeimininkui, bet renkantis ją reikėtų atsižvelgti ne tik į vaiko norus, bet ir į sveikatos reikalavimus. Renkantis kuprinę reikia nepamiršti, jog mokyklinė kuprinė – viena iš prekių, kuri gali tiesiogiai turėti įtakos vaiko sveikatai. Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio. Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms yra išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, kurioje pažymima, kad gamintojui draudžiama kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Visos mokyklinės kuprinės, tiekiamos rinkai, turi būti paženklintos teisės aktų nustatyta tvarka. Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai yra susiję su kuprinės svoriu, diržų pločiu ir reguliuojamu ilgiu. Tačiau jei gamintojas ar pardavėjas nenurodo etiketėje, jog tai mokyklinė kuprinė, tėveliai turėtų žinoti, į ką reikia atkreipti dėmesį.
Renkantis mokyklinę kuprinę svarbu:
Kuprinės svoris. Pagal higienos normos reikalavimus, tuščios pradinuko mokyklinės kuprinės svoris turi būti iki 700 g, vyresnių klasių mokinio kuprinė gali sverti iki 1 kg.
Kuprinės forma. Geriau, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą .Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros, be to, ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais ir sąsiuviniai.
Kuprinės diržai. Mokyklinės kuprinės turi būti su diržais ir rankenėlėmis. Kuprinės diržų plotis turi būti 40–45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5–4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0–2,5 cm.
Kuprinės dydis. Nepirkite kuprinės „išaugimui“. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pačių linijos, o apačia – žemiau juosmens. Kitaip nešant sunkią kuprinę vaikui bus sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, bandydamas išvengti krūvio, tenkančio juosmens sričiai, jis links į priekį arba pritrauks smakrą prie krūtinės, kad nebrūžintų pakaušio į kuprinės viršų.
Keli vidiniai skyriai. Būtų geriau, jei kuprinė būtų suskirstyta į kelis skyrius sunkesniems ir lengvesniems daiktams. Kad teisingai paskirstytumėte svorį, sunkesnes knygas į kuprinę geriau dėti arčiau nugaros, įvairias smulkmenas patogu sudėti į kišenėles. Išmokykite vaiką teisingai susikrauti kuprinę – į mokyklą neštis tik tai dienai reikalingas priemones, neprisikrauti į kuprinę nereikalingų daiktų, pvz:. žaislų ar pan.
Nepamirškite atšvaitų. Šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eis tamsiuoju paros metu, todėl atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau ir ryškesnių, tuo jūsų vaikas bus saugesnis.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Kristina Orechovaitė
Informacija parengta vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“ (galiojanti suvestinė redakcija nuo 2016-06-01); Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro metodinėmis rekomendacijomis ,,Kuprinių svėrimo akcija‘‘.