Savižudybė – sudėtingas, ir pernelyg dažnas reiškinys, apie kurį vis dar gana mažai kalbama(si), todėl sklando daug ir įvairių mitų. Juos išsklaidyti, paneigti dažniausiai girdimus ir formuoti teisingas nuostatas, susijusias su savižudybės reiškiniu − vienas svarbiausių savižudybės prevencijos uždavinių. Didžiulė problema, kad savižudybė stigmatizuojama. Dažnam visuomenės nariui vis dar gėda kreiptis psichologinės pagalbos, pripažinti artimojo arba savo blogą savijautą, kalbėti apie kylančias juodas mintis. Bet koks dvasinis sunkumas dažnai interpretuojamas kaip nesėkmė, negebėjimas susitvarkyti, didžiulė gėda. Veikia ir socialinių tinklų įtaka: juose naršant, susidaro įspūdis, kad visi turi būti laimingi ir linksmi, nuolatos švęsti, daug keliauti. Jei žmogus neatitinka tokių standartų, jam susidaro įspūdis, kad jis – nevykėlis. Tai taip pat gali privesti prie savižudiškų minčių. Žmonės linkę užsisklęsti, kaupti problemas viduje. Be to, problemą neretai linkę sumenkinti ir savižudybės grėsmę patiriančių artimieji.
Per dešimt metų savižudybių skaičius Lietuvoje sumažėjo beveik perpus, tačiau pagal šią liūdną statistiką išliekame pirmi ES. Higienos instituto duomenimis, prieš dešimt metų Lietuvoje per metus nusižudydavo apie 1 tūkst. žmonių. Pastaruosius keletą metų šis skaičius sumažėjęs beveik dukart: 2022 m. Lietuvoje savo noru iš gyvenimo pasitraukė 527 asmenys, iš jų 10 Kėdainių rajone( tai trimis atvejais mažiau nei 2021 m. ). Tačiau net ir dabar Lietuva išlieka pirma ES ir viena pirmųjų pasaulyje pagal savižudybių skaičių, tenkantį 100 tūkst. gyventojų. Be to, brangi kiekviena gyvybė – per daug, net jei vienas žmogus nusižudo. Savižudybė skaudžiai paliečia šeimą, artimuosius. Kaip ir kiekvienais metais Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo savižudybių prevencijos mokymus darbo kolektyvuose. Dar 2022 m. pradėti, šiemet baigėsi mokymai pagalbos teikėjams, kurių metu net 27 darbuotojai iš socialines paslaugas teikiančių rajono įstaigų sėkmingai baigė programą ir gavo pagalbos teikėjo pažymėjimus. 2023 m. pradėti savižudybių prevencijos mokymai ir kaimo bendruomenių nariams , iki metų pabaigos baziniai savižudybių prevencijos mokymai bus pravesti trijose mūsų rajono kaimo bendruomenėse.
Situacijų būna įvairių ir skirtingai jas priimame ir išgyvename, patyrę kraštutines, ribines psichologines būsenas, galime priimti klaidingus sprendimus. O kartais gali atrodyti, kad nebepajėgiu ir kitos išeities nėra .. Visada išeitis yra, tik reikia palaikymo ir pagalbos. Pagalbos ne visada yra paprašoma, bet visada galime patys pasiūlyti padėti. Nebijokime matyti vieni kitų sunkumus, skausmą ir pasistenkime padėti. Ir nereikia nuvertinti savo galimybių, klaidingai galvojame, kad gali padėti tik specialistai, pirmiausia artimojo ištiesta pagalbos ranka gali nuvesti ten kur reikia ir padėti surasti sprendimus.
„Tu esi“ svetainė – skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui. Čia rasi visą informaciją apie pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje.
Pagalbos telefonai:
Jaunimo linija +370 800 28 888
Linija doverija (pagalba teikiama rusų kalba) +370 800 77 277
Pagalbos linija moterims +370 800 66 366
Sidabrinė linija +370 800 800 20
Vaikų linija 116111
Vilties linija 116123
Svetainės ieškantiems pagalbos:
LEPTA – Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija. www.klausau.lt
Krizinio nėštumo centras www.krizinionestumocentras.lt
Vilniaus moterų namai www.vmotnam.lt
Moterų informacijos centras www.moteruinformacijoscentras.lt
Moterų bendrystės klubas Ne vienos www.nevienos.lt
Vadybos ir psichologijos institutas www.vipinstitutas.lt
Psichologinės paramos ir konsultavimo centras www.ppkc.lt
Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras www.asklinika.lt
Krizių įveikimo centras www.krizesiveikimas.lt
www.sunijolegyle.lt – moterų palaikymo grupė
www.pagalbosmoterimslinija.lt 8 800 66366 (visą parą)
www.viltieslinija.lt 116 123 (visą parą)
Parengė Kėdainių rajono saivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Dalia Zorienė