Mūsų adresas

J. Basanavičiaus g. 99, LT-57351, Kėdainiai

Telefonas

+370 347 57 186
+370 685 77 209

SAUSIO MĖNESIO RENGINIAI RAJONO UGDYMO ĮSTAIGOSE

Kėdainių rajono savivaldybės udgymo įstaigose ir toliau tęsiami pirmosios pagalbos teikimo mokymai.

2023 m. sausio mėn. Kėdainių r. Akademijos gimnazijoje 4a, 4b, 7a, 7b, 8a ir 8b klasėse vyko praktiniai – teoriniai pirmos pagalbos mokymai. Nei vienas iš mūsų nežinome, kur laukia nelaimė, todėl privalome žinoti kaip elgtis įvairiose gyvenimo situacijose. Tokie įgūdžiai reikalingi tuomet, kai tenka laukti profesionalios medikų pagalbos. Mokymų metu pagrindinis dėmesys buvo skirtas dirbtiniam kvėpavimui bei išoriniam širdies masažui, defibriliatoriaus naudojimui ir pagalbai užspringus žmogui. Mokiniai išklausė teorinę dalį ir noriai dalyvavo praktiniuose mokymuose, taip pat sužinojo, kad dabar AID (automatinis išorinis defibriliatorius) yra ir Akademijos mstl. Ruokio g. 5 (ambulatorija). Tikimės, kad esant reikalui mokymų dalyviai imsis aktyvių veiksmų siekiant išgelbėti žmogaus gyvybę. Mokymus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Aušra Martinkienė.

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos 5a, 5b, 5c, 6a, 6b, 8a, 8b ir 8c klasės mokiniai dalyvavo pirmos pagalbos mokymuose. Šių mokymų tikslas – ugdyti atsakomybę už savo ir savo artimųjų sveikatą. Svarbu mokėti atpažinti pavojus pavojingose situacijose, įvertinti sveikatos būklę, prireikus kviesti greitąją pagalbą. Mokiniai sužinojo, kaip elgtis ir padėti sau bei kitam užspringus, mokėsi naudotis automatiniu išorinių defibriliatoriumi. Mokymus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose Gerda Adomavičienė.

Visą sausio mėnesį vyko praktiniai pirmosios pagalbos mokymai Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijoje  bei Dotnuvos pagrindinėje mokykloje. Pirmosios pagalbos mokėsi 4, 6, 7,  8  klasių mokiniai. Per pamokas buvo aptartos įvairios situacijos. Mokiniai buvo mokomi,  kaip elgtis tam tikrais atvejais, kaip naudoti išorinį širdies defibriliatorių bei kaip tinkamai elgtis užspringus. Mokymus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose Jūratė Petraitienė.

Josvainių gimnazijos vyresnių klasių mokiniai prisiminė, kaip padėti draugui ištikus nelaimei. Buvo prisiminta, kad pirmiausia reikia kviesti pagalgą, skambinti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. Praktiškai mokėsi kaip dirbti su defibriliatoriumi, kaip daryti širdies masažą ar kokia veiksmų seką padedant užspringusiam. Mokymus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose Viktorija Laganeckė.

Taip pat visą sausio mėnesį ir Labūnavos pagrindinėje mokykloje bei jos Pelėdnagių skyriuje mokiniams buvo vedami pirmosios pagalbos užsiėmimai, kurių metu visi mokiniai sužinojo pagrindinius pirmosios pagalbos teikimo žingsnius, mokėsi padėti užspringusiam draugui ir ką daryti, jei užspringsti pats. Vyresnių klasių mokiniai taip pat mokėsi pradinio gaivinimo pagrindų ir kaip, esant būtinybei, naudotis AID (automatiniu išoriniu defibriliatoriumi). Mokymus koordinavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose Eglė Dirsienė.

Pirmoji pagalba – tai paprasti, tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus. Labai svarbus pirmosios pagalbos veiksmų nuoseklumas. Jų sekai atsiminti naudojama formulė P–P–P (Patikrink, Paskambink, Padėk). Įvykus nelaimingam atsitikimui, svarbu nesutrikti, neišsigąsti, o vadovautis sveiku protu, įvertinti riziką, apsaugoti save, aplinkinius, nepakenkti nukentėjusiajam ir suteikti jam pagalbą, kol atvyks medikai. Tad Kėdainių r. Šėtos gimnazijoje sausio mėnesį 2-8 klasių mokiniams vyko pirmos pagalbos mokymai, naudojant mokomąjį automatinį išorinį defibriliatorių (AID), mokymus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Kristina Orechovaitė.

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos 2b klasės mokiniai išsiaiškino bičių, širšių, vapsvų įgėlimo ir įkandimo sukeltas pasekmes. Sužinojo, kad nuodingi įgėlimai visada labai skausmingi, juos lydi paraudimas ir patinimas. Mokėsi suteikti pirmąją pagalbą įgėlus. Paskaitą vedė Gerda Adomavičienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Pamoka – diskusija ,,Mano širdis‘‘. Širdis – raumeninis, netaisyklingo kūgio formos, maždaug kumščio dydžio tuščiavidurisvidaus organas, varantis kraują. Suaugusio vyro širdis sveria apie 350, moters – apie 300 gramų.Žmogaus širdies raumuo vidutiniškai susitraukia 60 kartų per minutę, 3 600 kartų per valandą. Siekiant atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ir kraujagyslių ligas Kėdainių r. Šėtos gimnazijos penktos klasės mokiniams 2023 m. sausio mėnesio 19 d. vyko pamoka ,, Mano širdis, sužinok savo AKS’’. Pamokos metu mokiniai sužinojo daugiau apie širdį, kraujospūdį. Mokinai išmoko matuoti kraujospūdį, koks normalus kraujospūdis, tyrė, kaip kinta kraujospūdis prieš ir po fizinio krūvio, renginį organizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Kristina Orechovaitė.

Šėtiškiai leidžia pertraukas akdtyviai. Vyksta Judriosios pertraukos Kėdainių r. Šėtos gimnazijoje. Reguliarus fizinis krūvis yra tiesiogiai siejamas su saugesniu, sveikesniu ir ilgesniu gyvenimu. Fizinis aktyvumas yra vienas iš daugelio veiksnių, darantis teigiamą įtaką sveikatai. Tad minint sveikatą  stiprinančių mokyklų tinklo veiklos 30-metį Kėdainių r. Šėtos gimnazija sausio-vasario mėnesiais antradieniais ir penktadieniais gimnazijos fojė organizuoja judriąsias pertraukas ,,Just dance ‘‘ ritmu. Informacija dalinasi Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje jungtinės grupės ugdytiniams vyko pamokėlė apie asmens higieną. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Kristina Bartašiūtė, pasakojo apie asmens higieną ir jos reikšmę sveikatai, susipažindino su asmens higienos priemonėmis, paaiškino, kad nesilaikant asmens higienos taisyklių atsiranda rizika susirgti įvairiomis ligomis. Užsiėmimo metu buvo aptarta, kodėl asmens higienos priemonėmis dalintis su niekuo negalima. Po pokalbio vaikai atliko praktines užduotis.

„Ląstelių pasaulyje“ – pažintis su mikroskopu. Tokia paskaita vyko sausio mėnesį Labūnavos pagrindinėje mokykloje tęsėsi pradinių klasių mokinių darbai „Gamtamokslėje laboratorijoje“. Kartu su visuomenės sveikatos specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą mokykloje Egle Dirsiene 2-4 kl. mokiniai susipažino su mikroskopu, jo dalimis, paskirtimi, tinkamu naudojimu bei pamėgino patys pasigaminti tiriamųjų pavyzdžių – mikropreparatų – iš mus supančios kasdienės aplinkos: gėlių lapų, svogūnų lukštų, samanų ir kt. Vaikai sužinojo, kokios mažos yra ląstelės, kokios jos skirtingos, kas suteikia lapams žalią spalvą ir kodėl mes be mikroskopo pagalbos negalime pamatyti mus supančių virusų ir bakterijų.

Mokiniai naudojosi projekto „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ medžiaga ir priemonėmis.

Formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius ir įpročius jau reikia pradėti vaikystėje ir paauglystėje. Tuomet būtina teikti vaikams teisingą informaciją apie sveikos gyvensenos naudą mūsų organizmui bei sveikatai. Sveiką gyvenseną apibūdina daug veiksnių –  tai ir sveika subalansuota mityba, ir fizinis aktyvumas, ir asmens higiena, ir poilsis, ir aplinkos švara, ir gera psichoemocinė būsena bei bendravimas su aplinkiniais. 

Šia tema lopšelyje-darželyje „Vyturėlis“ priešmokyklinių „Saulučių“ ir „Obuoliukų“ grupėse ir vyko veikla. Vaikučiai, kartu su sveikatos priežiūros specialiste, kalbėjosi, atsakinėjo į klausimus, analizavo, svarstė, kas yra sveika gyvensena bei atliko užduotėles mokomosiose knygelėse. Veikla mažiesiems labai patiko, gautas knygeles išsinešė į namus parodyti tėveliams ir užbaigti užduotis. Veiklą organizavo ir vykdė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūra mokykloje Gailutė Rutkauskienė.

Su Kėdainių r. Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“, Kėdainių lopšelio-darželio „Pasaka“ ir lopšelio-darželio „Aviliukas“ ugdytiniais visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Danutė Kaupienė, skaitė knygelę „Kai jaučiu pyktį“. Pyktis – sunki emocija, kad ir kokio amžiaus būtume. Augdami įprantame atpažinti jo pradžią ir išmokstame pykčio valdymo pratimų. Maži vaikai šių dalykų dar neišmoko, tad pyktis juos užvaldo gan lengvai. Visi vaikai įvardijo priežastis kodėl jie supyksta, o mes suaugusieji parodėme saugų būdą išreikšti pyktį.

2023 m. sausio mėn. 17 – 18 d. Kėdainių r. Akademijos gimnazijos šeštos ir septintos klasių mokiniai dalyvavo asmens higienos užsiėmimuose. Užsiėmimų metu mokiniams buvo paaiškinta asmens higienos samprata bei higienos stokos pasekmės. Diskutuota, kaip reikėtų prižiūrėti drabužius ir avalynę, dantis, nagus, rūpintis oda, plaukais bei plautis rankas. Mokiniams buvo priminta, kad kiekvieno asmens higiena priklauso tik nuo jo paties ir, kad kiekvienas esame atsakingas už savo sveikatą. Užsiėmimus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Aušra Martinkienė.

Parengta pagal visuomenės sveikatos specialistų, vykdančių sveikatos priežiūrą mokyklose informaciją, parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė

Taip pat skaitykite

NEMOKAMOS TRENIRUOTĖS SIRUTIŠKYJE

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas cukrinio diabeto prevencijos programą Kėdainių rajono bendruomenėse, kviečia į 10-ies nemokamų fizinio aktyvumo užsiėmimų ciklą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos

SLAPUKŲ POLITIKA Mūsų interneto svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies), todėl šiame skyriuje jums pateikiama informacija apie tai, kas yra slapukai kaip jie naudojami ir kaip jums apsispręsti, ar slapukus palikti, ar pašalinti. Kas yra slapukai? Slapukas (angl. cookie) – tai mažas tekstinis failas, kurį interneto svetainė įrašo į Jūsų kompiuterio arba mobilaus prietaiso naršyklę, kai Jūs apsilankote svetainėje. Sekantį kartą apsilankius svetainėje šis failas gali būti nuskaitytas, kad svetainė galėtų atpažinti Jūsų kompiuterį ar mobilųjį prietaisą. Slapukai įprastai naudojami šiais tikslais: Techniniai slapukai: padeda rodyti jums svetainę, padeda užtikrinti jos funkcionalumą, sukurti vartotojo paskyrą, prisijungti ir tvarkyti užsakymus. Šie techniniai slapukai yra būtini tinkamam svetainės funkcionavimui. Funkciniai slapukai: šie slapukai prisimena jūsų pageidaujamą kalbą, paieškas ir anksčiau peržiūrėta informaciją. Šiuos slapukus galima naudoti ir registracijos informacijai prisiminti, kad kaskart apsilankius svetainėje jums nereikėtų iš naujo įvesti prisijungimo duomenų. Šie funkciniai slapukai nėra būtini svetainei funkcionuoti, tačiau prideda funkcionalumo ir pagerina svetaine patirtį. Analitiniai slapukai: padeda optimizuoti ir pagerinti svetainę, suprasti reklamų ir komunikacijos efektyvumą. Galima rinkti duomenis apie peržiūrėtus internetinius puslapius, iš kurių puslapių atėjote, kokius el. laiškai atveriami ir į kuriuos sureaguota bei informaciją apie datą ir laiką. Tai taip pat reiškia, kad galima naudoti informaciją apie vartotoją ir tai, kaip naudojate svetainę, pavyzdžiui, apsilankymo dažnumą, paspaudimų skaičių tam tikrame puslapyje, naudotus paieškos žodžius ir kt. Tai gali apimti ir reklamas trečiųjų šalių svetainėse. Komerciniai slapukai: naudojame savo ir trečiųjų šalių slapukus, kad savo bei kitose svetainėse rodytume suasmenintą reklamą. Tai vadinama „pakartotine rinkodara“, kuri pagrįsta naršymo veiksmais, pavyzdžiui, jūsų ieškotomis, peržiūrėtomis prekėmis. Ką galite pasirinkti? Apsilankę interneto svetainėje galite pasirinkti, ar norite naudoti slapukus. Slapukus galite valdyti ir (arba) ištrinti pagal savo pageidavimus. „Internet Explorer“, „Safari“, „Firefox“, „Chrome“ ar kitos naršyklės nustatymuose galite pasirinkti, kuriuos slapukus norite priimti ir kuriuos atmesti. Galite ištrinti visus jūsų kompiuteryje jau esančius slapukus, o daugumoje naršyklių galite nustatyti, kad slapukai nebūtų įrašomi. Šių nustatymų buvimo vieta priklauso nuo jūsų naudojamos naršyklės. Daugumoje naršyklių galima: patikrinti, kokie slapukai yra įrašyti, ir ištrinti atskirus slapukus; blokuoti trečiųjų šalių slapukus; blokuoti slapukus iš konkrečių interneto svetainių; blokuoti visų slapukų siuntimą; uždarant naršyklę ištrinti visus slapukus. Jei nesutinkate, kad į kompiuterį ar kitą įrenginį būtų įrašomi slapukai, galite bet kada atšaukti sutikimą juos naudoti pakeitę nustatymus ir ištrynę įrašytus slapukus. Jei pasirinkote ištrinti slapukus, nepamirškite, kad bus pašalintos ir visos nustatytos parinktys. Be to, visiškai užblokavus slapukus, daug interneto svetainių neveiks tinkamai. Norėdami daugiau sužinoti apie slapukus ir kaip juos tvarkyti ar pašalinti, tiesiog apsilankykite puslapyje www.allaboutcookies.org ir jūsų naršyklės pagalbos puslapyje. Mūsų interneto tinklalapyje naudojamų slapukų sąrašas Slapukų tipai: nuolatiniai slapukai, saugomi ir nustatomi vartotojo kompiuteryje tam tikram laikui ir naudojami pakartotinai apsilankius Interneto tinklalapyje; Slapukų pavadinimas Aprašas Slapukų tipas cookieconsent_dismissed, įvairūs pavadinimai Tinklalapio slapukai naudojami, kad gauti informaciją ar lankytojas susipažino su slapukų naudojimo politiką. Slapukai nustatomi konkrečiam laikotarpiui.

Uždaryti