Savižudybių prevencijai Kėdainių rajone yra skiriamas didelis dėmesys, tai yra viena iš sveikatos priežiūros prioritetinių veiklos krypčių jau daugiau nei dešimtmetį. Pagrindinis prevencijos tikslas – parengti kuo daugiau specialistų suprantančių, mokančių ir galinčių padėti asmeniui krizinėje situacijoje bei jo šeimos nariams suteikti prevencinę ar postvencinę psichologinę-emocinę pagalbą.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, pasitelkiant Lietuvos sveikatos universiteto profesorę Nidą Žemaitienę, savižudybių prevencijos mokymus pradėjo organizuoti nuo 2009 metų, nuo 2019 metų įstaiga organizuoja tikslinius standartizuotus savižudybių intervencijos įgūdžių mokymus (ASIST), kurie skirti visiems, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms. ASIST mokymus baigė 92 mūsų rajono asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros, švietimo ir socialinės srities specialistai. Nuo 2021 m. bazinių savižudybių prevencijos mokymų organizavimas savivaldybės gyventojams yra viena iš valstybės perduotų savivaldybėms visuomenės sveikatos priežiūros funkcijų prioritetinių veiklų. 2021-2022 metų laikotarpiu bazinius savižudybių prevencijos mokymus baigė 39 Kėdainių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 20 straipsnio 4 ir 5 dalimis, 2021 m. gegužės 18 d. mero potvarkiu Nr. MP1-21 ,,Dėl darbo grupės sudarymo“, buvo sudaryta darbo grupė savižudybių prevencijos algoritmo modeliui Kėdainių rajone parengti. Darbo grupei vadovauja grupės pirmininkas – Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis. 2021 metais Kėdainių rajono savivaldybės administracija skyrė lėšas Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui organizuoti savižudybių prevencijos modelio diegimą – savižudybių prevencijos algoritmų rengimui ir tiksliniams mokymams. Šioms veikloms vykdyti buvo sudaryta sutartis su sertifikuota psichologe Lietuvoje klinikinėje ir sveikatos priežiūros srityje. Mokymai ,,Savižudybės grėsmės atpažinimas, vertinimas ir pirmos emocinės pagalbos teikimas“ buvo organizuoti darbo grupei ir 7 įvairių sričių specialistų grupėms. Iš viso mokymuose dalyvavo 160 dalyvių. Perengti du savižudybių prevencijos algoritmų bei tvarkos aprašo projektai.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras nuo kartu su kolegomis Biržų ir Anykščių savivaldybių visuomenės sveikatos biurais įgyvendina projektą ,,Saugesnis ir sveikesnis jaunimo gyvenimas“, kuris finansuojamas Europos ekonominės erdvės mechanizmo bendrojo finansavimo, valstybės ir savivaldybių biudžeto lėšomis. Įgyvendinant projekto veiklas yra diegiamas adaptuotas ir išplėstas jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) modelis, kuriame viena iš temų yra savižudybių prevencija. Mūsų rajone dirba du koordinatoriai ir psichologas, kurie teikia informaciją ir tikslines konsultacijas mūsų rajono jaunimui nuo 14 iki 29 metų amžiaus.
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure teikiamos ir kitos psichikos sveikatos stiprinimui ir psichologinei gerovei skirtos priemonės: ankstyvosios intervencijos, skirtos nereguliariai vartojantiems psichoaktyvias medžiagas ar eksperimentuojantiems jomis jaunuoliams, programa; priklausomybių konsultantų paslaugos; įmonių ir mokyklų darbuotojų kompetencijų psichikos sveikatos srityje didinimo mokymų savivaldybėse organizavimas; psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo savivaldybėse organizavimas.
Žmonės patiriantys krizines situacijas, netektis, turintys sudėtingas emocines situacijas gali kreiptis į psichologus dirbančius VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos centre arba gauti tikslines psichologų, klinikinių psichologų konsultacijas per Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė