Mūsų gyvenimo būdas yra tiesiogiai susijęs su mūsų sveikata ir gerove. Taigi, nuo mūsų pačių priklauso, kokius sprendimus priimame, kad išlaikytume gerą formą, formuotume sveikatai palankius gyvensenos įgūdžius.
Kai kurie mūsų pasirinkimai priklauso nuo arba yra apriboti aplinkos, kurioje gyvename. Mus gali riboti socialiniai santykiai su šeima, bendradarbiais, mokykla ar bendruomenės, kuriose gyvename, mūsų fizinė aplinka, pastatai, kuriuose leidžiame laiką, oras, kuriuo kvėpuojame, bei maistas ir vanduo, kuriuos vartojame. Nepaskutinėje vietoje lieka ir ekonominės, politinės situacijos, kurios mus supa.
Jau praėjo tūkstančiai metų nuo tada, kai žmonės pradėjo kvestionuoti ir formuoti idėjas apie sveikatą, ligas ir higieną, o tada ieškoti sąsajų, ryšių tarp šių dalykų ir savo fizinės aplinkos.
Dabar mes turime pakankamai įrodymų, kad ne tik aplinka daro tiesioginį poveikį mūsų sveikatai ir savijautai, bet mes patys sukeliame didelį poveikį ne tik savo socialinei-fiziologinei aplinkai, bet ir fizinei savijautai.
Ganėtinai svarbus niuansas yra tas, kad žmogus daro neigiamą poveikį gamtai, kai tuo tarpu gamta daro teigiamą poveikį žmogui.
Gana ilgą laiką praleidome susitelkę tik į tai, kaip pagerinti savo sveikatą, savo gerbūvį ir savo komfortą. O kaip mūsų aplinka? Dabar viskas keičiasi dėl tvaresnio gyvenimo būdo, produktų, kurie išskiria mažai arba visai neišskiria atliekų, ir kitų aplinkosaugos iniciatyvų. Mes bandome išgydyti savo planetą, kai vis labiau rūpinamės savo aplinkos išsaugojimu.
Kai mes kalbame apie žmonių sveikatą ir gyvenimo būdą, turime holistinį terminą – gerovė. Jis turi platesnį apibrėžimą ir apima įvairių rūšių sveikatą. O kaip su aplinka, kaip galėtume šį apibrėžimą susieti su ja?
Terminas „aplinkos gerovė“, kuris iškelia jūsų asmeninės aplinkos ir gamtos sąveiką, ir tuo metu atneša naudą abiem pusėms. Tai tarsi žingsnis į naują požiūrį apie visuomenės sveikatą – ekologinę visuomenės sveikatą. Tikslas yra labiau bendrauti su gamta ir atrasti šiame ryšyje džiaugsmą. Sėkmė šioje srityje apims visuomenės, ekonomikos ir aplinkos santykio permąstymą bei aplinkos ir žmonių sveikatos sąveikos permąstymą.
Keli pavyddžiai ką kiekvienas galime padaryti siekiant aplinkos ir sveikatos gerovės:
- pradėti domėtis aplinkosaugos klausimais
- ugdyti sveikatai palankius gyvensenos įgūdžius: mityba, fizinis aktyvumas, psichikos gerovė;
- dažniau pasirinkti tvaraus mobilumo būdą: daugiau vaikščioti ar važiuoti dviračiu;
- naudoti ekologiškas, natūralias valymo medžiagas ir asmens priežiūros priemones;
- pripažinti, kad reikia išlaikyti savo asmeninę aplinką sveiką;
- taupti energiją, naudoti ją efektyviai;
- taupyti vandenį (valydami dantis, skusdamiesi ar plaudami indus);
- vartokite vietinius produktus;
- laikytis šių keturių principų: sumažinti, naudoti pakartotinai, pagalvoti dukart, ar man to reikia, perdirbti;
- naudokite daugkartinio naudojimo kavos puodelį, vandens buteliuką, pietų dėžutes.
Gerbkime save ir mus supančią aplinką, saugokime ir stiprinkime savo sveikatą, bei aplinką.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė