Lapkričio 18 d. minima supratimo apie antibiotikus diena. Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą. Netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas, atsparių mikroorganizmų atsiradimas ir plitimas eilę metų įvardijami kaip grėsmė visuomenės sveikatai.
Svarbus faktorius bakterijų atsparumo antibiotikams problemos didėjime esame ir kiekvienas iš mūsų. Neretas, kuris naudoja antibiotikus ne pagal gydytojo rekomendacijas, pavyzdžiui vartodami vaistus ilgiau ar trumpiau, savigydos metodu. Taip pat antibiotikai vartojami ne tik sveikatos, tačiau ir žemės ūkio srityje – gyvulininkystėje. Taip atsparios bakterijos plinta ir už gydymo įstaigų ar ūkių ribų į aplinkines ekosistemas – vandens telkinius, dirvožemius, patenka į mitybos grandinę. Pasak AMR stebėsenos ataskaitos, atsparumas paskutinės eilės antibiotikams, tokiems kaip vankomicinas ir karbapenemų grupės antibiotikai, yra pagrindinė problema. Kada šie antibiotikai tampa nebeveiksmingais, susidaro labai ribotos gydymo galimybės įveikti sunkias ir išplitusias infekcijas, padidėja pacientų mirties rizika. Atsparumas būtent paskutinės eilės antibiotikams taip pat kenkia gyvybę gelbstinčių medicininių intervencijų, tokių kaip vėžio gydymas ir organų transplantacija, veiksmingumui.
Primename, buvo parengta pirmoji vaistams atsparių medžiagų stebėsenos ataskaita Europoje.
Kaip dar galima mažinti antimikrobinį atsparumą?
Teisingas antibiotikų vartojimas yra labai svarbi priemonė mažinant antimikrobinį atsparumą, tačiau yra ir kitų būdų, kuriais kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie šių vaistų veiksmingumo išsaugojimo:
• plaukime rankas ir neleiskime plisti ligų sukėlėjams;
• tinkamai ruoškime maistą ir užtikrinkime jo saugą;
• laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
• susirgę, laikykimės gydytojų nurodymų (likime namuose, vaistus vartokime taip kaip nurodė gydytojas);
• venkime nesaugių lytinių santykių;
• laiku skiepykimės nuo užkrečiamųjų ligų.
Kėdainių visuomenės sveikatos biuras nuolatos vykto paskaitas apie antibiotikų vartojimą ir antimikriobinį atsparumą Kėdainių rajono savivaldybės gyventojams. Taip pat visuomenės sveikatos specialistai, vykdantis sveikatos priežiūrą mokyklose nuolatos veda praktines-teorines pamokas skirtas šiai temai.
DALIMAMĖS AKIMIRKOMIS IŠ RENGINIŲ:
,,Lapkričio 10 d. Kėdainių r. Akademijos gimnazijos 7a klasės mokiniai dalyvavo užsiėmime, kuriame buvo kalbama apie antimikrobinį atsparumą. Užsiėmimo metu mokiniai susipažino su mikroorganizmais ir jų grupėmis, sužinojo kaip apsisaugoti nuo kenksmingų mikrobų ir jų sukeliamų infekcijų. Taip pat išklausė informaciją apie antibiotikus ir jų vartojimą bei bakterijų atsparumą. Gautas žinias septintokai užtvirtino atlikdami testą. Tikiuosi, kad gautos žinios mokiniams bus naudingos.” mintimis dalinosi visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Aušra Martinkienė.
Taip pat ir lapkričio 15 d. Kėdainių r. Akademijos gimnazijos 6 klasės mokiniams vyko užsiėmimas ,Mikrobai ir imunitetas. Teisingas antibiotikų vartojimas‘‘. Užsiėmimo metu šeštokai susipažino su mikrobų rūšimis, sužinojo kaip saugotis ligų ir stiprinti imunitetą. Taip pat sužinojo apie ypač veiksmingą vaistų grupę – antibiotikus, didėjantį bakterijų atsparumą antibiotikams bei atsakingą jų vartojimą.
Asmens higiena – svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis, kuri padeda apsisaugoti nuo daugelio infekcinių ligų. Asmens higienos įgūdžiai dažniausiai susiformuoja vaikystėje tėvų, senelių ir mokytojų dėka. Tačiau apie higienos įgūdžius vaikams reikia priminti nuolat. 2022 m. lapkričio mėnesi Kėdainių r. Šėtos gimnazijos 1-8 klasių mokiniams vyko pamokos-diskusijos asmens higienos tema. Informaciją pateikė Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.
Nors mažiesiems dar ankti kalbėti apie antimikrobinį atsparumą ir antibiotikų vartojimą labai plačiai, jie gali ugdyti higienos įgūdžius. Spalio 15 d. LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje vyko akcija „Švarios rankos“, kuri skirta pasaulinei rankų plovimo dienai paminėti. Akcijos tikslas – ugdyti vaikų sveikos gyvensenos ir higienos įgūdžius. Progimnazijos pirmų klasių mokiniai kartu su Janina Onoprijenkiene, visuomenės sveikatos specialiste, vykdančią sveikatos priežiūrą mokykloje, mokėsi taisyklingai plauti rankas.
Dotnuvos pagrindinėje mokykloje vyko užsiėmimas skirtas šiai dienai paminėti. Mokiniai buvo supažindinti su atsakingu antibiotikų vartojimu, sužinojo kokias ligas jais galime gydyti, o kurioms jie visiškai neveiksmingi. Visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje
Jūratės Petraitienės informacija.
Parengė Kėdainių savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė