Gyvename triukšmingame pasaulyje, kuriame garsai mus lydi beveik visur – nuo miesto šurmulio iki garsios muzikos koncertuose ar kasdienėse pramogose. Tuo pačiu metu vis daugiau vaikų ir jaunimo renkasi klausyti muziką per ausinukus, dažnai dideliu garsumu ir ilgą laiką. Nors muzika yra neatsiejama kasdienybės dalis, per didelis garso poveikis gali sukelti rimtų klausos sutrikimų, tokių kaip triukšmo sukelta klausos pažeida ar nuolatinis spengimas ausyse. Svarbu žinoti, kaip apsaugoti ir išsiugdyti saugaus klausymosi įpročius.
Galimi klausos praradimo požymiai:
- Nuolatinis spengimas ausyse (tinnitus).
- Sunkumas girdėti aukšto dažnio garsus, pvz., paukščių čiulbėjimą, durų skambutį ar žadintuvą.
- Sunkumai suprasti kalbą, ypač kalbantis telefonu.
- Sunku sekti pokalbius triukšmingose vietose, tokiose kaip restoranai, turgūs ar renginiai.
Kas yra tinnitus?
Tinnitus yra skambėjimas ar kiti garsai, kurie kyla ne iš išorinio šaltinio. Daugelis žmonių patiria tinnitus po garsios muzikos klausymosi, tačiau šis reiškinys dažnai praeina po kurio laiko. Tai atsiranda dėl jutiminių ląstelių nuovargio. Tačiau kartais tinnitus gali tapti nuolatiniu reiškiniu, ypač po dažnų garsios muzikos ar kitų garsų poveikio. Nuolatinis tinnitus gali rodyti, kad klausa yra pažeista.
Triukšmo sukelta klausos pažeida
Ausyse esančios jutiminės ląstelės suteikia mums galimybę girdėti, tačiau ilgalaikis stiprus triukšmas gali jas nuvarginti, sukelti laikiną klausos susilpnėjimą ar spengimą ausyse. Dažnas ar ilgalaikis triukšmo poveikis gali negrįžtamai pažeisti klausos ląsteles, sukelti nuolatinį klausos praradimą.
Triukšmo sukelta klausos pažeida gali būti:
- Staigi – kai klausą pažeidžia stiprus garsas (pvz., sprogimas).
- Palaipsniui progresuojanti – dažniausiai nepastebima, kol tampa ryški. Iš pradžių gali būti sunku girdėti aukštus garsus (pvz., paukščių čiulbėjimą), vėliau sunkėja bendravimas triukšmingose vietose.
Kaip saugiai klausytis muzikos?
- Užtikrinkite, kad įrenginio garso lygis neviršytų 60% maksimalaus garsumo.
- Naudokite triukšmą slopinančias, gerai priglundančias ausines, ypač triukšmingose vietose.
- Naudokite programas, stebinčias garso lygį ir ribojančias garsumą (yra programėlių, kurios matuoja garso lygį per ausines, jas galima atsisiųsti į daugelį išmaniųjų telefonų. Kai kurie telefonai turi įmontuotas saugaus klausymosi programas, kurios fiksuoja garso lygį, klausymosi trukmę, kad įvertintų klausos pažeidimo riziką).
- Rinkitės įrenginius su įmontuotomis saugaus klausymosi funkcijomis.
- Ribokite klausymosi trukmę.
- Rekomenduojama klausytis garso iki 80 dB ne ilgiau kaip 40 valandų per savaitę. Jei garsumas siekia 90 dB, patartina riboti klausymosi trukmę iki 4 valandų per savaitę, kad išvengtumėte klausos pažeidimų.
Informacijos šaltiniai:
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Miglė Kareivaitė.