Remiantis moksliniais tyrimais, miego vaidmuo yra esminis vaikų fizinei ir psichikos sveikatai. Reguliariai miegant rekomenduojamą valandų skaičių, galima pastebėti gerėjančią savijautą, įskaitant dėmesio koncentraciją, elgesį, mokymąsi, atmintį, emocijų reguliavimą, gyvenimo kokybę bei psichinę ir fizinę sveikatą.
Miego trūkumas atvirkščiai – gali turėti reikšmingų neigiamų pasekmių. Tyrimai rodo, kad nepakankamas ir nereguliarus miegas gali neigiamai paveikti neurologines funkcijas, emocinę būklę, nuotaiką bei pažintinius gebėjimus, o tai gali sukelti mokymosi sunkumų, impulsyvumą ir emocinius svyravimus. Miego trūkumas siejamas su širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimais, įskaitant hipertenziją ir širdies veiklos problemas. Tai įrodo tiesioginę miego sąsają su organizmo funkcijų veikla.
Ilgalaikis nepakankamas miegas taip pat gali neigiamai paveikti vaikų augimą ir vystymąsi, prisidėti prie augimo sulėtėjimo bei vystymosi atsilikimų. Be to, nustatyta, kad miego trūkumas yra susijęs su didesne nutukimo ir II tipo diabeto rizika, todėl kartu su tinkama mityba ir fiziniu aktyvumu, pakankamas ir kokybiškas miegas yra esminis veiksnys sveikam vaikų vystymuisi. Pastebimos sąsajos tarp ilgalaikio miego trūkumo ankstyvajame
amžiuje (iki 7 metų) ir riebalinio audinio pertekliaus vėliau vaikystėje ir paauglystėje. Miego trūkumas ypač paaugliams gali padidinti savęs žalojimo, minčių apie savižudybę ir bandymų nusižudyti riziką.
Iki 3 metų beveik visi vaikai dienos metu turi miegoti, kad patenkintų savo fiziologinį miego poreikį. Tačiau augant šis poreikis mažėja, o perėjimas prie vieno ilgo – tik naktinio – miego yra individualus procesas. Svarbu atsižvelgti į kiekvieno vaiko unikalius poreikius ir užtikrinti pakankamą bendrą miego trukmę per parą.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateikiamos rekomendacijos, kiek valandų miego reikia vaikams pagal amžiaus grupes:
- Kūdikiams (0–3 mėn.) – 14–17 val. per parą.
- Kūdikiams (4–11 mėn.) – 12–16 val. per parą (įskaitant pogulius).
- Mažiems vaikams (1–2 metai) – 11–14 val. per parą (įskaitant pogulius).
- Ikimokyklinio amžiaus vaikams (3–5 metai) – 10–13 val. per parą (įskaitant pogulius).
- Mokyklinio amžiaus vaikams (6–12 metų) – 9–12 val. per parą.
- Paaugliams (13–17 metų) – 8–10 val. per parą.
Svarbiausios miego higienos taisyklės:
- Nuoseklus miego režimas – vaikai geriau miega, kai kasdien eina miegoti ir keliasi tuo pačiu metu, net ir savaitgaliais.
- Lova – tik poilsiui – lovą reikėtų naudoti tik miegui. Jei vaikas joje žiūri televizorių ar naudoja išmaniuosius įrenginius, smegenų veikla gali nesusieti lovos su poilsiu, todėl užmigti bus sunkiau.
- Rami ir patogi aplinka – vaiko miegamasis turėtų būti vėsus, tylus ir jaukus.
- Žadintuvas – tik prabudimui – jei vaikas prieš užmigdamas nuolat stebi laikrodį, laukdamas miego, verta jį pasukti taip, kad jo nematytų.
- Atsipalaidavimo rutina prieš miegą – kiekvieną vakarą reikėtų laikytis raminančios veiklų sekos, pavyzdžiui, valytis dantis, rengtis pižamą ir skaityti pasaką.
Informacijos šaltiniai:
- Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) https://www.who.int/
- Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie sveikatos apsaugos ministerijos
- Shorey S, Ng ED, Wong CHJ. The experiences and needs of Asian primary caregivers of children with developmental disabilities: A meta-synthesis. Perspect Psychiatr Care. 2021;57(2):631-40. doi:10.1111/ppc.12611.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Miglė Kareivaitė.