
Gegužės 8 d., pasitinkant Europos visuomenės sveikatos savaitę, Lietuvos Respublikos Seime įvyko konferencija „Visuomenės sveikatos biurai – tiltas į sveikesnį Lietuvos rytojų“. Renginys buvo skirtas aptarti visuomenės sveikatos biurų vaidmenį stiprinant gyventojų sveikatą bei kuriant glaudesnį ryšį tarp nacionalinės sveikatos politikos ir savivaldybių lygmens praktikos.
Konferencijos metu pabrėžta, kad visuomenės sveikatos biurai atlieka itin svarbų vaidmenį įgyvendinant nacionalinius sveikatos tikslus savivaldybėse – nuo prevencinių programų ir psichikos sveikatos stiprinimo iki kovos su žalingais įpročiais bei visuomenės sąmoningumo ugdymo.
Konferencija subūrė nacionalinio lygmens sprendimų priėmėjus, savivaldos, visuomenės sveikatos ir švietimo institucijų atstovus bei ekspertus bendrai diskusijai apie sveikesnės visuomenės kūrimą.
Renginį atidarė LR pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Sveikindama konferencijos dalyvius ji dėkojo savivaldybių visuomenės sveikatos biurų darbuotojams už jų kasdienį darbą bendruomenėse.
„Pasitinkant Europos visuomenės sveikatos savaitę norime padėkoti savivaldybių visuomenės sveikatos biurų darbuotojams – jūs esate savivaldos rankos ir akys mokyklose, darželiuose, bendruomenių susibūrimuose. Jūsų atsakomybių lauke yra kova su priklausomybėmis, atskirtimi, patyčiomis, žalingais įpročiais. Jūsų rankose ir ligų prevencija, ir profilaktika, ir psichinė sveikata“, – sakė D. Nausėdienė.



Ji taip pat akcentavo, kad ypač svarbius visuomenės sveikatos pagrindus savivaldybėse dažnai kuria nedidelės, tačiau itin motyvuotos specialistų komandos.
„Negalima nesižavėti jų iniciatyvumu, gebėjimu mažais resursais kurti didelius darbus, telkti ir budinti bendruomenes. Jūsų darbas yra ypatingos svarbos ir nusipelno didesnio valstybės dėmesio bei finansinio palaikymo, o biurų darbuotojai verti didžiulės pagarbos ir visuomenės dėkingumo“, – teigė pirmoji ponia.
Sveikinimais prisidėjo ir LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Lina Šukytė-Korsakė.
Konferencijos metu sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė pristatė temą apie nacionalinės sveikatos politikos ir vietos praktikos sujungimą, o švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė kalbėjo apie vaikų sveikatos ir fizinio raštingumo ugdymą. Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas aptarė visuomenės sveikatos stiprinimo regione patirtis, o Higienos instituto direktorius dr. Šarūnas Alašauskas pasidalino savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklių pokyčiais per pastaruosius penkerius metus. Prof. Ida Liseckienė, prof. Gintarė Kalinienė ir dr. Renata Kudukytė-Gasperė analizavo plataus profilio visuomenės sveikatos specialisto vaidmenį ir kėlė klausimą, ar tai labiau stiprybė, ar dilema. Jaunimo priklausomybių prevencijos aktualumą pabrėžė LR Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. dr. Saulius Čaplinskas.



Apie visuomenės sveikatos biurų galimybes ir potencialą kalbėjo Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) pirmininkė, Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė, palietusi pagrindinius iššūkius, su kuriais susiduria minimos įstaigos: nepakankamą finansavimą, nekonkurencingą darbo užmokestį, specialistų trūkumą, didelius darbo krūvius, perteklinę administracinę naštą bei ilgalaikės specialistų rengimo strategijos stoką.
Tačiau kartu buvo pristatyti ir pozityvūs pokyčiai – vis didesnis dėmesys duomenimis grįstiems sprendimams, ilgalaikėms programoms ir tikslinėms intervencijoms, darbui su konkrečiomis rizikos grupėmis, ilgalaikiam mirtingumo mažinimui bei auganti visuomenės sveikatos biurų lyderystė savivaldybėse.
Baigdama pranešimą D. Genienė kvietė stiprinti bendradarbiavimą ir veikti kartu. „Rytojų kuriame šiandien“, – teigė ji, pabrėždama, kad investicija į vaiką yra investicija į ateities visuomenę, ekonomiką, socialinę politiką ir valstybės gerovę.
Konferencijos pabaigoje pranešėjams buvo įteikti Sveiko amžėjimo ambasadorių sertifikatai ir ženkleliai – simbolinis kvietimas tęsti sveiko amžėjimo idėjų ambasadorystę bendruomenėse.
Renginys užbaigtas net dviem prasmingomis diskusijomis, skirtomis aptarti sveikos gyvensenos principų diegimą nuo mokyklos suolo bei visuomenės sveikatos biurų potencialo stiprinimą.
SVSBA dėkoja renginio organizatoriams – Lietuvos Respublikos Prezidentūrai ir Lietuvos Respublikos Seimui.
Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Ūla Liškevičiūtė)
SVSBA informacija


