Atšilus orams ir aktyvėjant saulei, svarbu prisiminti apie melanomos prevenciją – vieną pavojingiausių odos vėžio formų. Melanoma sudaro apie 20 % visų odos vėžio atvejų, tačiau dėl savo agresyvumo ir gebėjimo greitai plisti į kitus organus yra itin pavojinga.
Melanomos rizika yra glaudžiai susijusi su ultravioletinių (UV) spindulių poveikiu – tiek natūraliu, tiek dirbtiniu. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) įdegio įrenginius yra priskyrusi prie kancerogenų – įrodyta, kad naudojimasis soliariumais, ypač iki 30 metų amžiaus, padidina melanomos riziką net 75 %. Dėl šios priežasties labai svarbu vengti UV spindulių pertekliaus.
Yra daugybė veiksnių, galinčių padidinti melanomos išsivystymo riziką. Didesnė rizika kyla turintiems šviesią odą, ypač gyvenantiems Šiaurės Europoje, nes jų oda linkusi lengviau nudegti saulėje. Paveldimumas taip pat svarbus veiksnys – rizika susirgti melanoma išauga, jei šeimoje yra šio vėžinio susirgimo atvejų. Nustatyta, kad moterims susirgimo rizika yra šiek tiek didesnė nei vyrams. Svarbūs ir odos pokyčiai – melanomos tikimybė didesnė, jei asmuo turi daug apgamų, ypač jei tarp jų yra atrodančių neįprastai. Riziką taip pat padidina dideli įgimti apgamai. Maždaug pusė ligos atvejų vystosi iš esamų neįprastų apgamų, o kita pusė – tiesiog iš odos ląstelių be jokių matomų pokyčių.
Melanomos prevencija yra efektyvi ir pasiekiama kiekvienam. Svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių nuo 11 iki 15 val., dėvėti apsauginius drabužius, galvos apdangalus, akinius nuo saulės ir naudoti apsauginius kremus.
Svarbu žinoti, kad „sveikas įdegis“ yra mitas – įdegusi oda reiškia UV spindulių padarytą žalą. Sąmoningumas, prevencinės priemonės ir reguliarus odos stebėjimas yra būtinas, o pastebėjus įtartinų apgamų ar odos pakitimų, būtina kreiptis į specialistus.
Melanomos sąmoningumo mėnuo – puiki proga priminti sau ir kitiems: rūpintis savo oda reiškia rūpintis savo sveikata.
Pavojingas apgamas gali būti atpažintas pagal vadinamąją A–E taisyklę, kuri padeda įvertinti galimus rizikos požymius:
A – apgamas yra netaisyklingos formos (asimetriškas), viena jo pusė skiriasi nuo kitos.
B – apgamo kraštai nelygūs, neryškūs ar dantyti.
C – apgamas turi kelias skirtingas spalvas ar atspalvius.
D – apgamo skersmuo didesnis nei 6 milimetrai.
E – laikui bėgant keičiasi apgamo forma, spalva ar dydis, apgamas gali pradėti niežėti ar kraujuoti.
Nepamirškite, jog svarbu reguliariai tikrinti visus apgamus – tiek patiems, tiek pas specialistus. Ankstyvas pokyčių pastebėjimas padeda išvengti rimtų pasekmių.
Informacijos šaltiniai:
- International Agency for Research on Cancer (IARC). Melanoma Awareness Month 2022. Lyon: IARC; 2022 May. Prieinama per: https://www.iarc.who.int/news-events/melanoma-awareness-month-2022
- International Agency for Research on Cancer (IARC). Skin cancer [Internet]. Lyon: IARC; Prieinama per: https://www.iarc.who.int/cancer-type/skin-cancer
Informaciją parengė Visuomenės sveikatos specialistė Miglė Kareivaitė