2023 m. spalio 26 d. Kėdainių rajono savivaldybėje vyko projekto „Kartu mes galime daug 2“ informacinis renginys, kuriame dalyvavo Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos ir Švietimo skyriaus, visuomenės sveikatos biuro ir ugdymo įstaigų atstovai, mokslininkai, policijos pareigūnai ir priklausomybių prevencijos specialistai.
Renginio metu Lietuvos sveikatos universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkai dr. Kastytis Šmigelskas ir dr. Tomas Vaičiūnas pristatė 2022 m. Kėdainių rajono moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo rezultatus.
Health Behavior in School-aged Children (HBSC) – tai vienas iš pagrindinių paauglių gyvensenos ir sveikatos stebėsenos tyrimų Europoje. Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva tyrimas vykdomas kas 4 metus ir apima 50 Europos, Šiaurės Amerikos, ir Azijos šalių. Lietuvoje šis tyrimas pradėtas vykdyti nuo 1994 m. ir tęsiamas iki šiol. |
Pagrindinis šio tyrimo tikslas – geriau pažinti Kėdainių rajono savivaldybės 11, 13 ir 15 m. amžiaus moksleivių gyvenseną ir sveikatą, įvertinti jų pokyčius, atsiradusius dėl įvairių socialinių, politinių, ekonominių ir kitų permainų ar reformų. Tyrimo metu buvo analizuojami moksleivių gyvensenos (mitybos, fizinio aktyvumo, miego), fizinės ir psichologinės sveikatos bei gerovės, rizikingo elgesio ir socialinės aplinkos aspektai. Apibendrindami HBSC tyrimo duomenis, mokslininkai išskyrė pagrindines su mokyklinio amžiaus vaikų gyvensena ir sveikata susijusias problemas, tokias kaip miego kokybė, poilsis, socialinio bendravimo, paramos stoka tiek šeimoje, tiek mokyklos aplinkoje ir psichoemocinė sveikata.
(HBSC tyrimo duomenų apžvalga bus paskelbta artimiausiu metu)
Taip pat, renginio metu Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato vyriausioji tyrėja Aušra Mickevičienė pristatė nepilnamečių nusikalstamumo skaičius ir vykdomas prevencines veiklas, skirtas mokyklinio amžiaus vaikams. Policijos atstovai akcentavo, jog mokinių užimtumas, savanorystė ir neformalus ugdymas – efektyvios nepilnamečių nusikalstamumo prevencijos priemonės.
Priklausomybės terapijos instruktorius Deividas Smailys apžvelgė priklausomybių problemų sprendimo būdus Lenkijoje. Lektorius pateikė užsienio šalies pavyzdžius, teikiant pagalbos priemones šeimoms, susiduriančioms su alkoholio ir narkotikų vartojimo problemomis. Instruktorius akcentavo, jog vykdant prevencinę programą svarbu teikti paramą institucijų, asociacijų ir asmenų veiklai, vykdyti intervencijas, susijusias su teisių pažeidimo atvejais, socialinio užimtumo paramą bei taikyti bendradarbiavimo principus su savivaldybės socialinio aprūpinimo centru.
Parengė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Agnė Ruzgutė