Mūsų adresas

J. Basanavičiaus g. 99, LT-57351, Kėdainiai

Telefonas

+370 347 57 186
+370 685 77 209

SPALIO MĖNESIO RENGINIŲ AKIMIRKOS UGDYMO ĮSTAIGOSE

Visą spalio mėnesį Kėdainių rajono ugdymo įstaigos buvo itin aktyvios vykdydamos įvairias sveikatai palankias veiklas. Jau rašėme šiek tiek apie Pasaulinę maisto dieną, Pasaulinę košės dieną, Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, bet dabar norime pasidalinti su jumis iš spalio mėnesio renginių akimirkų rajono ugdymo įstaigose.

Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokyklose trumpai dalinasi informaciją su jumis.

Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, Kėdainių lopšelio-darželio ,,Varpelis” Boružiukų, Viščiukų ir Nykštukų grupių mokiniai prisiminė, kokia svarbi yra psichikos sveikata. Tai diena, kuri primena mums visiems pasirūpinti tuo, ką dažnai pamirštame – save, savo emocinę ir dvasinę savijautą, teigė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, G. Adomavičienė.

Taip pat šio darželio Nykštukų ir Varliukų grupių mokiniai minėjo Atšvaito dieną. Jos tikslas – priminti mokiniams, kad pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams atšvaitas yra privaloma priemonė, kurios nevalia pamiršti. Prasidėjęs ilgėjantis tamsusis paros metas, dažnai nepalankūs orai sunkina matomumą kelyje. Mokiniams buvo priminta būti atidiems kelyje ir nepamiršti atšvaito, kurie buvo dovanojami. Kėdainių visuomenės sveikatos biuras padovanojo atšvaitus, o visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, G. Adomavičienė džiaugėsi mokinių aktyvumu ir žiniomis.

Spalio mėnesį lopšelio-darželio ,,Varpelis” Boružiukų, Drugelių, Viščiukų, Nykštukų grupių vaikams vykdė ir „Gražios šypsenos paslaptis “ pamokėles. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje G. Adomavičienė užsiėmimų metu priminė kiek dantukų turi būti burnoje, kaip prižiūrėti dantis: kada ir kaip juos valyti, kokį šepetėlį rinktis, kada jį keisti nauju, kada lankytis pas gydytoją odontologą. Užsiėmimų metu vaikams Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuras dovanojo dantų šepetėlius.

Pamokėles apie burnos higieną ir taisyklingą dantų valymą vykdė ir daugiau rajono ugdymo įstaigų.

Pamoka ,,Taisyklingas dantų valymas‘‘ vyko Kėdainių r. Šėtos gimnazijoje. Nuo pat mažumės vaikams formuodami teisingus dantų priežiūros įpročius, išsaugosime ne tik gražią šypseną, bet ir bendrą vaiko gyvenimo kokybę, teigė Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje. Dantų ėduonis yra pasaulyje viena labiausiai paplitusių ligų, todėl siekiant formuoti burnos higienos įgūdžius Kėdainių r. Šėtos gimnazijoje pirmos ir antros klasės mokiniams vyko pamoka. Gimnazijoje lankėsi burnos higienistė Ernesta Kučinskienė, kuri vaikams priminė svarbiausias burnos higienos taisykles, parodė, kaip tinkamai reikia išsivalyti dantukus. Užsiėmimo metu burnos higienistė panaudojo dantų apnašų identifikavimo tabletes, kurios parodė, ar tinkamai vaikai valosi savo dantukus. Praktinio burnos higienos užsiėmimo metu visi mokiniams Kėdainių visuomenės sveikatos biuras dovanojo dantų šepetėlius bei kalendoriukus, kuriuose vaikai galės atsakingai žymėti, kada valėsi dantukus.

Spalio 10 dieną „Ryto“ progimnazijoje 2 klasių mokiniams taip vyko  susitikimas su burnos higieniste Ernesta Kučinskiene. Užsiėmimų metu buvo aptartos pagrindinės dantų gedimo priežastys, dažniausiai pasitaikančios dantų ligos. Mokiniai sužinojo kaip teisingai valyti dantukus ir kokias tinkamiausias priemones pasirinkti. Kiekvienas dalyvis gavo dovanų: burnos higienistė vaikams padalino po atmintinę apie dantukų priežiūrą ir atšvaitą, o Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuras padovanojo po dantų šepetuką ir knygutę. Informacija apie renginį dalinosi Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Auksė Variakojienė.

Lopšelyje darželyje „Vyturėlis“ mokomąsias veiklas, kaip teisingai, kiek kartų ir kada reikia valyti dantukus priešmokyklinėje „Obuoliukų“, mišrioje-priešmokyklinėje ,,Saulučių“ ir ikimokyklinėje „Kiškučių“ grupėse vaikučiams pravedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Gailutė Rutkauskienė. Mažieji džiaugėsi svečiuose matydami Žaliąjį Drakoniuką, kiekvienas norėjo pabandyti jam išvalyti dantukus. Išklausę mokymus ir gavę dovanų po dantų šepetėlį, mažieji patys mokėsi teisingai valytis dantukus. Ikimokyklinės „Kiškučių“ grupės vaikučiai klausėsi pasakojimo ir gaminosi knygeles „Dantukų miestelis“. Kiekvienas į namus parnešė po atmintinę tėveliams. Vaikai prižadėjo, kad nepamirš valytis dantukų kiekvieną dieną, o jeigu reikės pagalbos, paprašys tėvelių, džiaugėsi visuomenės sveikatos specialistė.

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje 5a ir 5b klasių mokiniams vyko sveikatos pamokėlės tema: „Sveikos mitybos skatinimas. Pusryčių nauda”. Su mokiniais kalbėjome, diskutavome apie sveikos mitybos principus ir pagrindines, organizmui būtinas maisto medžiagas, vitaminus, mineralus. Mokiniai pasiskirstę grupelėmis užsiėmimo metu ruošė sveikatai palankius pusryčius, sveikatos pamokėles vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą R. Proscevičiūtė ir visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, G. Adomavičienė.

Mitybos tema spalio mėnesį apskriejo ir daugiau mokyklų.

Spalio 19 dieną Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos trečių – ketvirtų klasių mokiniams vyko protų mūšis ,,Sveikas maistas- sveikas aš“. Protų mūšio tikslas – suteikti kuo daugiau žinių apie sveikatai palankią mitybą. Mokiniai, susiskirstę į mišrias aštuonias komandas, atsakinėjo į jiems skaidrėse paruoštus klausimus. Visi dalyviai buvo apdovanoti atšvaitais. Proto mūšį paruošė ir vykdė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveiktos priežiūrą mokykloje Jūratė Petraitienė.

Protų mūšis ,,Sveikas maistas – sveikas aš“ vyko ir Dotnuvos pagrindinėje mokykloje. Pradinių klasių mokiniai minėjo ,,Obuolio“ dieną, o rytą prasidėjo nuo protų mūšio. Visi dalyviai buvo apdovanoti atšvaitais, renginį organizavo ir vykdė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveiktos priežiūrą mokykloje Jūratė Petraitienė.

Minint Pasaulinę maisto dieną, Kėdainių lopšelio-darželio  ,,Puriena’’ grupėse vyko sveikatinimo pamokėlės sveikatai palankios mitybos tema. Pamokėlių metu vaikai sužinojo kas yra mitybos piramidė, sveikatai palankios mitybos lėkštė. Daug dėmesio buvo skirta vaisių ir daržovių svarbai mūsų mitybos racione. Sveika mityba – vienas svarbiausių sveikos gyvensenos veiksnių. Įvairus ir tinkamai parinktas maistas, aprūpina mūsų organizmą būtinu angliavandenių, riebalų, baltymų, vitaminų ir mineralų kiekiu. Teisingai pasirinkti maisto produktų grupes ir jų kiekį padės maisto pasirinkimo piramidė. Pamokėles vedė Kristina Orechovaitė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Kėdainių r. Šėtos gimnazijos 1-4 klasių mokiniams vyko integruotos pamokos sveikatos palankios mitybos tema. Pamokų metu su mokiniais pakalbėjome apie maisto produktus, kurių reikėtų valgyti daugiausia – prisiminėme maisto pasirinkimo piramidę,  veiklos metu aptarėme sveikos mitybos principus, o mokinai gaminosi savo ,,sveiko maisto lėkštes“, apie pamokas subtilybes informacija dalinosi Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Visą spalio mėnesį Labūnavos pagrindinėje mokykloje ir jos skyriuose darželinukai ir pradinių klasių mokiniai taip pat dalyvavo sveikos mitybos užsiėmimuose. Jų metu vaikai kalbėjo apie sveikus, mėgstamus ir nelabai produktus, rudenines daržoves, vaisius ir jų naudą, dalyvavo „aklame ragavime“, kurio metu ne tik mėgino atspėti įvairius šviežius bei džiovintus vaisius ir daržoves, bet ir įvertino uoslės reikšmę skonio jutimui. Taip pat gamino sveikus kokteilius ir dalyvavo pasaulinės maisto dienos plakatų konkurse. Informacija dalinosi Eglė Dirsienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Kėdainių lopšelio-darželio „Pasaka“ priešmokyklinio ugdymo grupių „Drugeliai“ ir „Varpeliai“ ugdytiniai paminėjo “Pasaulinę Maisto dieną”. Pažiūrėję filmuką „Maisto atliekos: kaip jų išvengti?“, jį aptarė, nutarė, kad maisto švaistymo mažinimas – tai ne tik galimybė prisidėti prie gamtos išsaugojimo, bet ir puikus būdas sutaupyti pinigų. Pasiėmę parduotuvių akcijų leidinius ir pirkinių krepšelius, nutarėme „apsipirkti“. Planavome, kirpome, klijavome ir štai-mes jau su savo pirkiniais, Danutė Kaupienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje dalinosi renginio įspūdžiais.

Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos trečių klasių mokiniams vyko valandėlės „Pasveik be antibiotikų“. Valandėles organizavo Janina Onoprijenkienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, o jas vesti padėjo 8d klasės mokinės Kamilė, Ieva ir Goda. Mokiniai, naudodamiesi Kėdainių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro dovanotomis knygelėmis, išsiaiškino, kodėl bakterijų atsparumas antibiotikams yra rimta visuomenės sveikatos problema, kaip kiekvienas gali prisidėti prie tinkamo antibiotikų vartojimo, ką dar turėtume žinoti apie antibiotikų veikimą, o savo žinias įtvirtino spręsdami kryžiažodį.

Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos 1-4 klasių mokiniai prisiminė, kokia svarbi ne tik fizinė, bet ir psichinė sveikata. Užsiėmimų metu specialistės mokinius pakvietė stabtelti ir pasirūpinti tuo, ką dažnai pamirštame – save, savo emocinę ir dvasinę savijautą. Kvėpavimo, raumenų tempimo pratimų, automasažo ir muzikinės improvizacijos pagalba mokiniai mokėsi išreikšti pojūčius instrumentais, atsipalaiduoti, nusiraminti, įsiklausyti į savo kūno pojūčius bei pasimėgauti tylos akimirkomis. Renginį organizavo ir vykdė mokyklos psichologė A. Gailiūnienė, socialinė pedagogė J. Balandienė ir visuomenės sveikatos specialistė G.Adomavičienė.

Spalio 10 dieną Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje taip pat buvo minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Kristina Bartašiūtė parengė stendą apie tai, kuo ši diena svarbi, kas padeda stiprinti psichikos sveikatą. Šiai dienai paminėti vyko akcija „Kaip šiandien jaučiuosi?“, kurios metu mokytojai ir mokiniai buvo kviečiami įvertinti savo savijautą. Minint šią dieną svarbu nepamiršti, kad tokie paprasti dalykai kaip gera nuotaika, fizinis aktyvumas, bendravimas su draugais, poilsis, rūpinimasis kitais ir savimi – tai yra būdai, padedantys stiprinti psichinę sveikatą, teigė visuomenės sveikatos specialistė.

Minint Europos saugaus eismo dieną ir pasitinkant Atšvaitų dieną (Lietuvos ir automobilių kelių direkcija trečiąjį spalio ketvirtadienį yra paskelbusi Atšvaitų diena), lopšelio-darželio „Vyturėlis“ priešmokyklinių „Obuoliukų ir „Saulučių“ grupių vaikučiai, kartu su visuomenės sveikatos specialiste, vykdančią sveikatos priežiūra mokykloje Gailute Rutkauskiene, išvykoje į gatvę, mokėsi saugaus elgesio gatvėje bei eismo taisyklių. Visuomenės sveikatos specialistė vaikučiams paaiškino, kad traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencija labai svarbi augančio vaiko sveiktai. Gatvėje visi atidžiai stebėjome kelio ženklus, šviesoforo spalvas ir ja perėjome tik leistinose vietose. Veikla buvo įdomi ir naudinga. Prisiminimui ir, kad visi būtų matomi, Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuras dovanojo vaikams atšvaitus.

Tuo tarpu Kėdainių rajono Akademijos gimnazijos ,,Kaštono” skyriaus mažieji derino fizinį aktyvumą ir mitybos žinias. Visuomenės sveikaos specialistė Aušra Martinkienė mokė moksleivius maisto piramidės subtilybių kartu su fizinio aktyvumo pratimais.

Pagal Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistų, vykdančių visuomenės sveikatos priežiūrą mokyklose informaciją, parengė Kėdainių visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Rima Proscevičiūtė

Taip pat skaitykite

KEPENIS ŽALOJANTYS VEIKSNIAI

Kepenis žalojantys veiksniai Kepenys, atliekančios daugelį gyvybiškai svarbių procesų, neturi skausmo receptorių, todėl pajusti, kad jos pažeistos, nėra paprasta. Ūminius kepenų pažeidimus

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos

SLAPUKŲ POLITIKA Mūsų interneto svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies), todėl šiame skyriuje jums pateikiama informacija apie tai, kas yra slapukai kaip jie naudojami ir kaip jums apsispręsti, ar slapukus palikti, ar pašalinti. Kas yra slapukai? Slapukas (angl. cookie) – tai mažas tekstinis failas, kurį interneto svetainė įrašo į Jūsų kompiuterio arba mobilaus prietaiso naršyklę, kai Jūs apsilankote svetainėje. Sekantį kartą apsilankius svetainėje šis failas gali būti nuskaitytas, kad svetainė galėtų atpažinti Jūsų kompiuterį ar mobilųjį prietaisą. Slapukai įprastai naudojami šiais tikslais: Techniniai slapukai: padeda rodyti jums svetainę, padeda užtikrinti jos funkcionalumą, sukurti vartotojo paskyrą, prisijungti ir tvarkyti užsakymus. Šie techniniai slapukai yra būtini tinkamam svetainės funkcionavimui. Funkciniai slapukai: šie slapukai prisimena jūsų pageidaujamą kalbą, paieškas ir anksčiau peržiūrėta informaciją. Šiuos slapukus galima naudoti ir registracijos informacijai prisiminti, kad kaskart apsilankius svetainėje jums nereikėtų iš naujo įvesti prisijungimo duomenų. Šie funkciniai slapukai nėra būtini svetainei funkcionuoti, tačiau prideda funkcionalumo ir pagerina svetaine patirtį. Analitiniai slapukai: padeda optimizuoti ir pagerinti svetainę, suprasti reklamų ir komunikacijos efektyvumą. Galima rinkti duomenis apie peržiūrėtus internetinius puslapius, iš kurių puslapių atėjote, kokius el. laiškai atveriami ir į kuriuos sureaguota bei informaciją apie datą ir laiką. Tai taip pat reiškia, kad galima naudoti informaciją apie vartotoją ir tai, kaip naudojate svetainę, pavyzdžiui, apsilankymo dažnumą, paspaudimų skaičių tam tikrame puslapyje, naudotus paieškos žodžius ir kt. Tai gali apimti ir reklamas trečiųjų šalių svetainėse. Komerciniai slapukai: naudojame savo ir trečiųjų šalių slapukus, kad savo bei kitose svetainėse rodytume suasmenintą reklamą. Tai vadinama „pakartotine rinkodara“, kuri pagrįsta naršymo veiksmais, pavyzdžiui, jūsų ieškotomis, peržiūrėtomis prekėmis. Ką galite pasirinkti? Apsilankę interneto svetainėje galite pasirinkti, ar norite naudoti slapukus. Slapukus galite valdyti ir (arba) ištrinti pagal savo pageidavimus. „Internet Explorer“, „Safari“, „Firefox“, „Chrome“ ar kitos naršyklės nustatymuose galite pasirinkti, kuriuos slapukus norite priimti ir kuriuos atmesti. Galite ištrinti visus jūsų kompiuteryje jau esančius slapukus, o daugumoje naršyklių galite nustatyti, kad slapukai nebūtų įrašomi. Šių nustatymų buvimo vieta priklauso nuo jūsų naudojamos naršyklės. Daugumoje naršyklių galima: patikrinti, kokie slapukai yra įrašyti, ir ištrinti atskirus slapukus; blokuoti trečiųjų šalių slapukus; blokuoti slapukus iš konkrečių interneto svetainių; blokuoti visų slapukų siuntimą; uždarant naršyklę ištrinti visus slapukus. Jei nesutinkate, kad į kompiuterį ar kitą įrenginį būtų įrašomi slapukai, galite bet kada atšaukti sutikimą juos naudoti pakeitę nustatymus ir ištrynę įrašytus slapukus. Jei pasirinkote ištrinti slapukus, nepamirškite, kad bus pašalintos ir visos nustatytos parinktys. Be to, visiškai užblokavus slapukus, daug interneto svetainių neveiks tinkamai. Norėdami daugiau sužinoti apie slapukus ir kaip juos tvarkyti ar pašalinti, tiesiog apsilankykite puslapyje www.allaboutcookies.org ir jūsų naršyklės pagalbos puslapyje. Mūsų interneto tinklalapyje naudojamų slapukų sąrašas Slapukų tipai: nuolatiniai slapukai, saugomi ir nustatomi vartotojo kompiuteryje tam tikram laikui ir naudojami pakartotinai apsilankius Interneto tinklalapyje; Slapukų pavadinimas Aprašas Slapukų tipas cookieconsent_dismissed, įvairūs pavadinimai Tinklalapio slapukai naudojami, kad gauti informaciją ar lankytojas susipažino su slapukų naudojimo politiką. Slapukai nustatomi konkrečiam laikotarpiui.

Uždaryti