Birželio 2 d. Visuomenės sveikatos biurų asociacijos ir Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atstovai susitiko su Higienos instituto (HI) specialistais aptarti esamos padėties ir tolesnių veiklos krypčių. Renginyje dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė. Jo metu pristatyta nauja HI struktūra ir numatomi pokyčiai, siekiant stiprinti metodinį vadovavimą bei partnerystes su biurais visoje Lietuvoje.
„Higienos institutas siekia tapti patikimu metodinio vadovavimo centru – partneriu, kuris padėtų visuomenės sveikatos specialistams spręsti iššūkius realiuoju laiku, gebėtų reaguoti į besikeičiančias tendencijas. Mūsų tikslas – kurti atvirą, mokslu grįstą duomenų sistemą, kuri vienodai kokybiškai pasiektų kiekvieną savivaldybę ir kiekvieną gyventoją. Džiaugiamės, kad kartu su biurų asociacija ir „Vilnius sveikiau“ randame bendrų sąlyčio taškų ir tikime, kad jų atrasime dar daugiau“, – pabrėžė HI vadovas Šarūnas Alasauskas.
Teminėse diskusijose daug dėmesio skirta metodinio vadovavimo lūkesčiams – aptarti poreikiai dėl vienodų metodinių planų, rekomendacijų biurams atnaujinimo. Tarp siūlomų sprendimų – daugiau vizualinės, interaktyvios ir lietuvių kalba parengtos medžiagos, patogesnis rodiklių pateikimas ir aiškesnis jų ryšys su sveikatos pokyčiais.
Buvo aptartos šios dvi svarbios platformos: sveikstat.hi.lt – Visuomenės sveikatos stebėsenos informacinė sistema ir vssis.hi.lt – Vaikų sveikatos stebėsenos informacinė sistema. Dalyviai dalijosi įžvalgomis apie jų patogumą, duomenų atnaujinimą ir informacijos pateikimo būdus.
Siūloma parengti oficialų duomenų atnaujinimo kalendorių su aiškiais grafikais ir numatytais sistemų duomenų atnaujinimo terminais. Taip pat rekomenduojama tobulinti eksportuojamų duomenų vizualizacijas ir sukurti centralizuotą statistinių ataskaitų banką.
Susitikime kalbėta apie visuomenės sveikatos specialistų pritraukimo, išlaikymo klausimus, ypač regionuose. Didžiausias iššūkis – žmogiškieji ištekliai ir kvalifikuotų specialistų stoka. Visuomenės sveikatos biurų asociacija atkreipė dėmesį, jog visuomenės sveikatos specialistams stinga platformų ir galimybių bendrauti bei bendradarbiauti, dalytis patirtimi.
Diskusijų metu išreikštas bendras siekis kurti ilgalaikį, tvirtą bendradarbiavimo pagrindą – sutarta ateityje pasirašyti bendradarbiavimo memorandumą, kuris įtvirtintų aiškius principus, prioritetus ir kryptis. Tokie susitikimai stiprina bendruomeniškumo jausmą tarp visų visuomenės sveikatos dalyvių.
