Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuras primena, kad gegužės 28-ają buvo minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena, ir ragina Kėdainių rajono moteris rūpintis savo sveikata, profilaktiškai ją tikrintis, sveikai maitintis ir stengtis kuo daugiau judėti. Lietuvoje yra vykdomos penkios Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojamos prevencinės programos. Moterys gali išsitirti savo sveikatą pagal keturias:
- Krūties vėžio prevencinė programa (skirta 50-69 metų amžiaus moterims vieną kartą per dvejus metus). Lietuvoje pradėta vykdyti nuo 2005 metų. Kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas. Šios programos tikslas yra sumažinti moterų mirtingumą nuo krūtinės piktybinių navikų. Krūties vėžys yra dažniausiai moterimis nustatomas piktybinis navikas Lietuvoje ir kitose šalyse. Būtent nuo šios vėžio rūšies miršta daugiausiai moterų. Jei piktybinis mazgelis krūtyje dar labai nedidelis, jis nesukelia jokių simptomų, neapčiuopiamas pirštais. Tokie nedideli neapčiuopiami mazgeliai gali būti aptikti tik atliekant mamografiją ar krūties echoskopiją. Kuo ankstyvesnės stadijos krūties vėžys aptinkamas, tuo geresni gydymo rezultatai. Laiku pastebėjus ligą, jai galima užkirsti kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos. Jaunesnės moterys, kurios pagal programą nėra įtraukiamos į atrankinius mamografinius tyrimus, bet turi artimų giminaičių, sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, dėl ko jų rizika susirgti krūties vėžiu didesnė, turėtų pasikalbėti su šeimos gydytoju dėl krūtų tyrimo. Šioms moterims mamogramas reikėtų atlikti nelaukiant, kol sukaks 50 metų.
- Gimdos kaklelio prevencinė programa (skirta 25-59 metų amžiaus moterims vieną kartą per trejus metus). Ši programa vykdoma nuo 2004 metų Lietuvoje. Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais ir mirtingumą nuo jų. 25-34 m. (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas. 35-59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje (jei AR ŽVP tyrimas teigiamas). Šiuo vėžiu paprastai suserga jaunos moterys – tai antras pagal paplitimą jaunesnių nei 45 metų moterų vėžys. Iš pradžių gimdos kaklelyje prasideda ikivėžiniai pakitimai. Kol jie virsta vėžiu moteris dažniausiai nejaučia jokių simptomų. Ikivėžiniai pakitimai gali būti visiškai išgydomi ir net neišsivystyti į vėžį. Net 80 proc. gimdos kaklelio vėžiu susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų pastebėta laiku ir kuo anksčiau pradėtas gydymas. Be to, ankstyvų stadijų vėžį išgydyti daug lengviau nei įsisenėjusį.
- Storosios žarnos vėžio prevencinė programa (skirta moterims 50-74 metų, vieną kartą kas dvejus metus). Programa vykdoma nuo 2009 metų. Tikslas – anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį ir ikivėžines ligas bei sumažinti mirtingumą. Šeimos gydytojas paskirs atlikti nemokamą slapto kraujavimo išmatose testą
- (iFOBT).
- Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa (skirta 50-64 metų amžiaus moterims vieną kartą per metus). Lietuvoje nuo 2006 metų. Šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius, patikros metu nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma. Taip pat gydytojas kartu su pacientu kalba apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktiką, pataria kaip stiprinti ir saugoti sveikatą.
Mielos moterys, rūpintis savo sveikata yra būtinybė, tad tarp kasdieninių darbų ir rūpesčių raskite laiko sau. Nedelskite ir dėl vėžio prevencinių programų kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Taip pat prisiminkite, kad svarbi yra ne tik fizinė, bet ir psichikos sveikata – pasirūpinkite savo jausmais bei emociniais poreikiais. Skirkite laiko pokalbiui su artimu žmogumi, pasivaikščioti gamtoje ar tiesiog paskaityti knygą. Tik tinkamai pasirūpinus savimi, galima rūpintis šalia esančiais.
Parengė Kėdainių r. sav. visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Sandra Buinovskienė